Psichoterapija


Įvadas. Sąvokos. Psichoterapija. Psichoterapija gali būti. Kodėl psichoterapija? Psichoterapija yra gana universalus pagalbos būdas. Kas trukdo kreiptis pagalbos? Psichoterapija lietuvoje. Anketa: „ar sugebate klausytis pašnekovo? “. Apklausa. Išvados. Šaltiniai.

Pagal tai, kokie požymiai būdingi sutrikusiam elgesiui, kiek ir kaip pakinta žmogaus mąstymas, patiriamos emocijos, nuotaika, dėmesys, suvokimas, atmintis, kita psichinė veikla, šiuolaikinėse psichikos sutrikimų klasifikavimo sistemose skiriama kelios dešimtys skirtingų diagnozių. Keletas svarbiausių sutrikimų grupės:

Somatoforminiai sutrikimai – tai psichikos sutrikimai, kai požymiai įgauna somatinio (kūno) sutrikimo pobūdį, nors iš tiesų nėra jokios fizinės ar medicininės priežasties.

Disociaciniai sutrikimai – tai psichikos sutrikimai, kai tam tikra asmeninė patirtis (mintys, emocijos, prisiminimai) arba aplinkos aspektai tampa atskirti nuo sąmoningo supratimo. Asmuo tarsi praranda ryšį su savo paties patirtimi arba aplinka.

Nuotaikos sutrikimai – tai psichikos sutrikimai, kurie pasireiškia ne mažiau kaip dvi savaites trunkančiomis stipriomis emocinėmis būsenomis, trikdančiomis įprastinę veiklą, net valgymo ir miego įpročius.

Asmenybės sutrikimai – tai nelankstūs ir tvarūs elgesio modeliai, labiausiai kenkiantys žmogaus socialiniam funkcionavimui (santykiams su kitais žmonėmis).

Individualioje psichoterapijoje psichoterapeutas dirba su vienu pacientu, užtikrina artimesnį paciento ir terapeuto ryšį, daugiau dėmesio ir laiko skiria paciento problemoms. Individuali psichoterapija rekomenduojama po vienos ar kelių konsultacijų su psichoterapeutu, kurių metu nustatomos problemos ir sudaromas tolimesnis planas. Psichoterapeutas su klientu aptaria psichoterapijos sąlygas: laiką, dažnumą, kainą, sąlygas, kaip pranešti apie pasikeitimus, atostogas ar ketinimą nutraukti bei užbaigti psichoterapiją. Šių susitikimų metu nebijokite užduoti visus jums rūpimus klausimus ir išsakyti visas abejones.

Psichoterapijos trukmė: trumpalaikė (4-5 mėn.); vidutinė (6-12 mėn.); ilgalaikė (ilgiau nei vieni metai).

Grupės terapeutas iš anksto planuoja ir aptaria atostogas su grupe, kurių metu mokėti nereikia. Jeigu lankote grupinę terapiją, rekomenduojama savo atostogas planuoti atsižvelgiant į grupės atostogas.

Kad grupinė terapija būtų efektyvi, labai svarbu lankyti visus grupės užsiėmimus. Kadangi grupės nariai specifiniais santykiais susiję tarpusavyje ir grupė kaip visuma gyvena savitą gyvenimą, tai atskirų jos narių vėlavimai ar praleidimai įtakoja visą grupės procesą.

Konfidencialumas grupinėje terapijoje labai svarbus. Lankydami grupę, žmonės įsipareigoja nepasakoti niekam apie kitus grupės narius. Grupėje priimta kreiptis vieni į kitus vardais ir nebūtina atskleisti apie save konfidencialios asmeninės informacijos. (darbovietės, pavardžių ir kitų asmeninių detalių). Svarbu būti atviriems apie savo jausmus ir išgyvenimus tiek, kiek jaučiatės saugūs. Kad atsirastų grupės narių pasitikėjimas vieni kitais ir grupės terapeutu turi praeiti pakankamai laiko - tai laipsniškas procesas. Todėl negalima apie grupinės terapijos efektyvumą spręsti iš pirmų užsiėmimų. Praktika rodo, kad tik po pusės metų žmonės pradeda grupėje jautis saugiau ir tampa atviresni. O pokyčiai tampa pastebimi ir stabilūs po dviejų metų ir ilgesnės grupinės terapijos.

Viena iš sąlygų padedančių sukurti saugią atmosferą grupinėje terapijoje yra tai, kad dalyvaujantys žmonės turėtų būti nepažįstami tarpusavyje ir lankydami grupę įsipareigotų nepalaikyti jokių santykių už grupės ribų. Jeigu pirmą kartą atėję į grupę atsitiktinai sutinkate savo pažįstamą, bendradarbį, kaimyną ar giminaitį, būtina apie tai iš karto pasakyti grupėje ir su terapeutu aptarti ar tai netrukdys lankyti tą grupę.

Grupės pabaiga labai svarbi grupinės terapijos proceso dalis. Todėl jeigu ruošiatės užbaigti terapiją, pasakykite grupėje apie tai ne mažiau kaip prieš mėnesį ir suteikite sau laiko aptarti visą buvusį procesą, įvertinti pasiekimus ir trūkumus, bei atsisveikinti su grupe.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 46 KB
  • 2013 m.
  • 25 puslapiai (5200 žodžiai)
  • Karolina
  • Psichoterapija
    10 - 3 balsai (-ų)
Psichoterapija. (2013 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichoterapija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 08:15
×