Pusdalyviai ir padalyviai


Dalyviai. ir. Tikslas - susipažinti su pusdalyviu ir padalyviu. Pusdalyvis. Užduotis. pagal pavydį iš bendraties padarykite pusdalyvius. Atsakymas. Į s i m i n t i n a. Pavyzdys (užsirašykime). Taigi. Užduotis. pagal pavyzdį pakeiskite 1 tarinį pusdalyviu. Padalyvis. Paprasčiau. Užduotis. pagal pavydį iš atitinkamo laiko veiksmažodžio padarykite padalyvius. Į s i m i n t i n a. Pavyzdys (užsirašykime). Taigi. Užduotis. pagal pavyzdį pakeiskite 1 tarinį padalyviu. Pabaikite sakinius.

Uždaviniai: Suprasti, kaip pusdalyviai ir padalyviai vartojami sakinyje Išmokti pusdalyvius ir padalyvius padaryti iš veiksmažodžių Gebėti rasti tekste pusdalyvius ir padalyvius pagal priesagas.

Yra neasmenuojamoji veiksmažodžio forma, reiškianti veiksmo aplinkybę, kylančią iš to paties veikėjo kito veiksmo. Iš ko daromas? – iš bendraties kamieno (bėg-ti). Kokiu būdu? – priesaginiu. Kaip, kokia priemone? - su priesaga -dam- Kuo kaitomas? – giminėmis: bėgdamas, bėgdama; - skaičiais: bėgdami, bėgdamos. Kokią formą turi? – sangrąžinę (apsirengdamas (-a), rengdamasis (-asi); apsirengdami (-os), rengdamiesi (-osis).

Šaukti – šaukdamas, šaukdama Nešti – Kąsti – Tūpti – Gręžti – Dygti – Lįsti – Urgzti -.

Nešdamas, nešdama kąsdamas, kąsdama tūpdamas, tūpdama gręždamas, gręždama dygdamas, dygdama lįsdamas, lįsdama urgzdamas, urgzdama.

Vartojant pusdalyvį yra vienas veikėjas, kuris atlieka du veiksmus.

Būdo apl. Saulius džiūgaudamas grįžta. (kaip grįžta?).

Pusdalyvis reiškia veiksmo aplinkybę(džiūgaudamas), kylančią iš to paties veikėjo (Saulius) kito veiksmo (grįžta).

Petras laikė įtemptas vadžias ir žvelgė į pirkią. Petras laikydamas įtemptas vadžias žvelgė į pirkią. Liepsna linksmai kibirkščiavo ir ilgais liežuviais šokinėjo į dangų. Liepsna linksmai kibirkščiuodama ilgais liežuviais šokinėjo į dangų. Julius neatsigręžė ir nuėjo namo.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 392 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (509 žodžiai)
  • Žaneta
  • Pusdalyviai ir padalyviai
    10 - 6 balsai (-ų)
Pusdalyviai ir padalyviai. (2015 m. Spalio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/pusdalyviai-ir-padalyviai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 16:31
×