Pusiausvyros sutrikimai ir tyrimas


Pusiausvyra. Pusiausvyros tyrimas ir sutrikimai. Rombergo testas. Posturografija. Berg pusiausvyros vertinimo skalė. Tinetti skalė. „Stotis ir eiti“. Taip pat yra keletas nesudėtingų pusiausvyros koordinacijos mėginių. Literatūra. Priedai.

Pasyvi pusiausvyra – kai kūno segmentų gravitaciniai centrai išsidėstę taip, kad sąnarių paviršių neveikia gravitacinės jėgos.

Aktyvi pusiausvyra – jai išlaikyti reikia raumenų jėgos.

Pagal išorinės jėgos veikimą pusiausvyra dar skirstoma į stabilią, nestabilią ir beskirtę

Stabili pusiausvyra – kai išorinei jėgai paveikus, kūno masės centras kyla aukštyn.

Nestabili pusiausvyra – kai išorinei jėgai paveikus, kūno masės centras leidžiasi žemyn.

Literatūroje yra pateikiamos tokios veiksnių grupės, kurios lemia fizinius ir judėjimo sutrikimus:

Prenatalinė (vyksta iki individui gimstant) chromosomų patologija ( Dauno sindromas, dvarfizmas – mažaūgiškumas).

Prenataliniai skaidulos trūkumai (galūnių neišsivystymas, įgimto kūno dalių deformacijos).

Prenataliniai neigiami veiksniai (radiacija, infekcija).

Perinatalinė (susisijęs su gimimu arba su periodu, trunkančiu 10 dienų po gimimo) trauma ar infekcija (deguonies deficitas, hemoragija (kraujavimas iš kraujagyslių)).

Postnatalinės (priklausantis laikotarpiui po gimimo) infekcijos, pažeidimai (galūnių praradimas).

Pusiausvyros sutrikimai pasitaiko įvairių žmonių amžių grupėse. Žmogaus organizmui senstant bet kurio pusiausvyros komponento veiklos nusilpimas mažina stabilumą ir trikdo eiseną. Judesio sutrikimų turi ir vaikai. Jie negali laisvai judėti, jų kūno judesiai yra nekoordinuoti. Kuo vaikas turi didesnį sutrikimą, tuo jis labiau pastebimas, tokie vaikai vadinami fizinę negalią turinčiais vaikais. Todėl ankstyva pusiausvyros sutrikimų diagnozė ir nustatymas yra svarbus į normalų socialinį gyvenimą ir kuo anksčiau bus diagnozuoti pusiausvyros sutrikimai, tuo galėsime padėti pacientams. Vyresnių amžių žmonėms sumažinti funkcinį mobilumą, vaikams – išgydyti ligą.

.Pasaulyje atliekama daugybė tyrimų, kuriami įvairūs metodai siekiant efektyviai lavinti pusiausvyrą, atstatyti sutrikusias funkcijas bei sutrumpinti reabilitacijos periodą. Norint lavinti pusiausvyrą - pirmiausia reikia ją įvertinti. Dauguma autorių mini šiuos testus: Berg`o funkcinę pusiausvyros vertinimo skalę, pusiausvyros laikymo vertinimą pagal Tinetti skalę, Rombergo testą, Stok ir Eik testą, liemens kontrolės testą, posturografiją ir kt . Pusiausvyros stabilumo atstatymo esmė – treniruojantis išlaikyti pusiausvyrą, esant tam tikriems išoriniams trukdžiams (pvz., kai pacientas daro įtūpstą, kineziterapeutas rankomis bando sutrikdyti jo pusiausvyrą). Pusiausvyra yra labai specifinė, todėl atkurti jos stabilumą reikia įvairiomis specifinėmis sąlygomis. Pradedama taip: atsisėdimas, sėdėjimas, atsistojimas, stovėjimas, ėjimas. Visais atvejais reikia sunkinti pratimus, pvz., ramiai stovint nusiimti kepurę ar sėdint paimti puodelį nuo stalo ir t.t

Kitas naudojamas žmogaus pusiausvyrai tirti instrumentinis pusiausvyros tyrimo metodas- posturografija. Tai žmogaus kūno slėgio centro svyravimo kreivių registravimas ir jų analizė. Posturografija atspindi žmogaus kūno slėgio centro svyravimus, taigi ir stabilumo laipsnį. Žmogaus stabilumas vertinamas atsižvelgiant į posturogramoje užregistruotą svyravimų amplitudę strėline ir skersine kryptimis, slėgio centro judėjimo trajektorijos ilgį bei svyravimo dažnį.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 1228 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2293 žodžiai)
  • Viktorija
  • Pusiausvyros sutrikimai ir tyrimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Pusiausvyros sutrikimai ir tyrimas. (2015 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/pusiausvyros-sutrikimai-ir-tyrimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 04:26
×