Puslaidininkai referatas


Įvadas. Puslaidininkiai elektronikoje. Pn sandūra. Tranzistoriai. Lauko tranzistoriai (vienpoliai). Dvipoliai tranzistoriai. Fototranzistoriai. Tiristoriai. Dinistoriai. Trinistoriai. Puslaidininkiniai diodai. Lyginimo diodai. Specialios paskirties diodai. Stabilitronai. Fotodiodai. Šviečiantieji diodai. Išvados. Literatūra.


Darbo tikslas - puslaidininkių prietaisų klasifikaciją, veikimo principus bei taikymo sritis.

Darbo objektas: puslaidininkiai prietaisai.

Darbo uždaviniai:

Apžvelgti puslaidininkių prietaisų klasifikaciją;

E. Ibenskis, pateikia panašų šio darinio paaiškinimą. PN sandūra – pagrindinis daugumos puslaidininkinių komponentų sandaros elementas. Tai yra elektroninė – skylinė sandūra, kuri susidaro viename puslaidininkio gabalėlyje, suformavus legiruotas P ir N sritis. P srityje vyrauja laisvieji krūvininkai – skylės, jos šioje srityje yra pagrindiniai krūvininkai. N srityje vyrauja neigiami laisvieji krūvininkai – elektronai. Tokios dvi P ir N legiruotos sritys kartu vadinama PN dariniu, o pereinamojo sluoksnio sritis tarp dviejų legiruotų sričių, vadinama PN sandūra.

S. Masioko teigimu, srovė gali tekėti lauko tranzistoriaus laidžiuoju kanalu, kuris gali būti N arba P tipo puslaidininkio. Elektrodas iš kurio išteka pagrindiniai krūvininkai, yra vadinamas ištaka, o į kurį jie suteka – santaka. Valdymo elektrodas yra prijungtas prie kitokio tipo puslaidininkio nei laidusis kanalas ir vadinamas užtūra. Tarp užtūros ir ištakos susidaro PN sandūra, kurios tiesioginė kryptis nukreipta iš P į N sritį.Didinant įtampą tarp užtūros ir ištakos, užtvarinio PN sandūros sluoksnio storis didėja, kanalas siaurėja, jo varža nuolatinei srovei didėja, ir santakos srovė mažėja. Tam tikra įtampa gali visiškai uždaryti kanalą. Kad įėjimo įtampa efektyviai valdytų kanalą, pagrindinis puslaidininkis, kuriame susiformuoja kanalas, turi turėti didelę varžą, t.y. nedaug priemaišų. Tada užtvarinis sluoksnis jame pasidaro storesnis. Be to, pradinis kanalo skerspjūvio plotis turi būti mažas (kelių mikrometrų eilės). Tada tranzistorių galima uždaryti kelių voltų įtampa S. Masioko teigimu, kuo neigiamesnis užtūros potencialas ištakos atžvilgiu, tuo silpnesnė tranzistoriaus srovė. Parinkus tam tikrą neigiamos užtūros potencialo vertę, galima pasiekti, kad laidusis kanalas taptų tarsi dielektriku.

Dvipolis tranzistorius yra puslaidininkinis prietaisas, kuriame suformuotos dvi lygiagrečios PN sandūros ir veikimas pagrįstas abiejų ženklų krūvininkų panaudojimu. Priklausomai nuo zonų išsidėstymo skiriami N-P-N ir P-N-P tipo tranzistoriai. Vidurinioji zona vadinama baze, viena šoninė zona – emiteriu, kita – kolektoriumi. Sandūra tarp emiterio ir bazės vadinama emiterine, o tarp kolektoriaus ir bazės – kolektorine. Tos sandūros yra labai arti viena kitos, nes bazė daroma labai plona – kelių mikrometrų storio. Be to, bazės legiravimo laipsnis daug mažesnis negu emiterio ir kolektoriaus.

Tiristoriai yra puslaidininkiniai perjungimo prietaisai, turintys 4 sluoksnius arba 3 PN sandūras. Pagal išvadų skaičių tiristoriai skirstomi į diodinius tiristorius arba dinistorius ir triodinius tiristorius arba trinistorius. Jei turi 2 išvadus ir tada vadinami dinistoriais arba 3 išvadus ir vadinami trinistoriais.Anot S. Masioko, sandūrų gali būti 3 ir daugiau. Tiristoriai gali būti tik dviejuose stabiliose būsenose: arba laidūs elektros srovei, arba nelaidūs.

  • Elektrotechnika Referatas
  • Microsoft Word 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2839 žodžiai)
  • Viktoras
  • Puslaidininkai referatas
    10 - 9 balsai (-ų)
Puslaidininkai referatas. (2016 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/puslaidininkai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 00:45
×