Puslaidininkių diodų ir optoelektroninių elementų tyrimas


Darbo tikslas. Teorinė dalis. Puslaidininkinis diodas. Paprasčiausias diodas. Prietaisai ir priemonės. Matavimų grandinių schemos. Darbo rezultatai. Grafikas. Išvados. Literatūra.


Darbo tikslas – tyrinėti ir pagrįsti puslaidininkinių diodų, diodinio optrono veikimo principus bei savybes, VACh ypatumus, parametrus, diodų darbą paprasčiausiuose elektroniniuose grandynuose.

Puslaidininkiai – medžiagos, kurių savitasis laidis, lemiamas abiejų ženklų laisvųjų krūvininkų, paprastai yra tarp laidininkų ir izoliatorių, o krūvio nešiklių tankis gali būti pakeistas sužadinant iš išorės arba įterpiant priemaišų ar sudarant kitokių kristalinės sandaros netolygumų.

Vienas iš svarbiausių puslaidininkio parametrų yra draudžiamosios juostos plotis ΔW [eV] – puslaidininkio laisvųjų elektronų ir vidutinių elektronų energijų mažiausias skirtumas, parodantis, ar lengvai valentiniai elektronai tampa laisvaisiais, ir lemiantis tiek grynojo puslaidininkio savųjų krūvio nešiklių tankius, tiek ir priemaišinio puslaidininkio šalutinių krūvio nešiklių tankius.

Laisvieji elektronai – išsilaisvinę iš atomo elektronai (n). Skylės – valentinių elektronų trūkumai atomuose (p). Donorai – priemaišiniai atomai, iš kurių labai lengvai gali išsilaisvinti po vieną valentinį elektroną. Akceptoriai – atomai, kurie gali lengvai pasisavinti po vieną iš gretimų puslaidininkio atomų valentinį elektroną.

Elektroninio laidumo puslaidininkis (N) – daugiau laisvųjų elektronų, o ne skylių. Skylinio laidumo puslaidininkis (P) – daugiau skylių, o ne laisvųjų elektronų.

Puslaidininkinis diodas – dvipolis ar dviišvadis puslaidininkinis elementinis įtaisas, kuriam būdinga nesimetriška voltamperinė charakteristika (VACh).

Paprasčiausias diodas – tai PN darinys su prijungimo išvadais. PN dariniuose dėl P ir N sričių gausių pagrindinių krūvio nešiklių netvarkingo šiluminio judėjimo, blaškymosi vyksta jų difuzija į gretimas sritis.

  • Microsoft Word 541 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (954 žodžiai)
  • Universitetas
  • Martynas
  • Puslaidininkių diodų ir optoelektroninių elementų tyrimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Puslaidininkių diodų ir optoelektroninių elementų tyrimas. (2017 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/puslaidininkiu-diodu-ir-optoelektroniniu-elementu-tyrimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 23:27
×