Putino ir Škėmos kūrinių lyginimas


Lietuvių analizė.

Putino ir Škėmos kūrinių lyginimas.


Psichiką sudaro 3 dalys: ego (sąmonė – pasaulio suvokimas; racionalioji asmenybės dalis; tėvo griežtumas ir konservatyvumas), id (pasąmonė – remiasi malonumo principu, daug įtakos iš vaikystės), superego (vidinis cenzorius, turi atlaikyti id spaudimą; kuriamas kultūros, tradicijų — sukurtas griežtos kaimo moralės ir bažnyčios kontrolės, seminarija).

Anot Freudo 3 svarbiausi instinktai: seksualinis (libido – remia ne tik seksualumą, bet ir kūrybiškumą), mirties (noras nusiraminti. „Tėvažudystės instinktas“ – noras atsikratyti autoritarinio tėvų režimo, romane – nužudyti Maironį) ir agresijos (ne tik destrukcija, bet ir ambicijos, kovingumas, siekis valdyti ir nugalėti. Tai dvilypė aistra ( verčia gyventi ir save realizuoti / siekia valdyti kitą, savintis jį). Zigmundas Freudas + Karlas Gustavas Jungas.

Psichoanalitinis (psyche – „siela“, analysis – „skaidymas“) žvilgsnis į Liudą Vasarį: slopina seksualinę energiją ( pasireiškia kitomis formomis (sublimacija – energijos perkėlimas kitur). Pirmoje ir antroje dalyse veikia kaip superego (tėvų norai ir bažnyčios mokymas) asmenybė, trečioje – id (polėkis kurti ir moters artumo poreikis).

Patriarchalinis santykis su tėvais, santykiai su jais nekinta, kai tuo tarpu su moterimis ar bažnyčia – kinta. Aukoja savo asmeninę laimę dėl tėvų iki paskutinių romano eilučių, kai rašo raštą atsistatydinti iš kunigystės. Sutanos nusimetimas – išsilaisvinimo simbolis, tačiau grįžęs iš Kauno į kaimą jo mama išlaiko sutaną ir prašo laikyti mišias. „<...> tik viena buvo aišku, kad priešintis tėvam, nelaikyti tų egzekvijų reikštų skaudžiai įžeisti juos <...>“ Tėvai yra vienintelis autoritetas, prieš kuriuos niekada nemaištauja, ypač pirmoje dalyje Vasaris itin pasyvus, beveik nesikalba, tik mąsto. Tuo tarpu santykis su kitais autoritetais keičiasi – Maironį nori nužudyti, o Šlavantų tėvelis „apeinamas“.

Prilyginama kalėjimui, kur jaučiasi nejaukiai.

 • Lietuvių kalba Analizės
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Arq7
 • 5 puslapiai (1600 žodžių)
 • Gimnazija
 • Lietuvių analizės
 • Microsoft Word 33 KB
 • Putino ir Škėmos kūrinių lyginimas
  10 - 3 balsai (-ų)
Putino ir Škėmos kūrinių lyginimas. (2016 m. Birželio 02 d.). http://www.mokslobaze.lt/putino-ir-skemos-kuriniu-lyginimas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 13:52