PVM mokestis Lietuvoje, Anglijoje ir Airijoje


Įvadas. PVM mokesčio samprata ir bruožai. Bendra informacija apie šalis. Pridėtinės vertės mokestis Jungtinėje Karalystėje. Pridėtinės vertės mokestis Lietuvoje. Pridėtinės vertės mokestis Airijoje. Išvados.

15 – 16 a. Europos valstybėse prasidėjus centralizacijai, nebeužteko lėšų valstybės funkci-joms vykdyti, tad reikėjo ieškoti naujų pajamų šaltinių. Dėl šios priežasties pradėti rinkti mokesčiai iš gyventojų tam, kad valstybė galėtų apsirūpinti kariuomene, aprūpinti karalių. 19 – 20 a. iš esmės pasikeitė mokesčių, kaip apmokėjimo už valstybės teikiamas paslaugas, supratimas. Pradėta anali-zuoti, kokie mokesčiai geriau – tiesioginiai ar netiesioginiai. Šiomis dienomis mokesčiai ir įmokos yra pagrindinis nacionalinio biudžeto bei nebiudžetinių fondų biudžetų pajamų šaltinis, suteikiantis galimybę atlikti apsaugos, vystymo, valdymo funkcijas. Šalyje mokamų mokesčių darni visuma sudaro mokesčių sistemą. Kiekviena šalis siekia sukurti tokią mokesčių sistemą, kuri skatintų šalies ekonomiką, užtikrintų pakankamas biudžeto pajamas, teisingą mokesčių paskirstymą bei įmonių konkurencingumą.

Vienas iš populiariausių netiesioginių mokesčių pasaulyje – pridėtinės vertės mokestis. At-siradęs dar 1954 metais, jis buvo ilgą laiką tobulintas ir šiuo metu jį yra įsivedusios beveik 140 pa-saulio šalys. Dėl savo paprastumo, bei lengvo surinkimo yra lengvai naudojamas kiekvienoje šalyje. PVM mokestis įvedamas dar gaminio ir paslaugos gamybos pradžioje, o už jį moką ne gamintojas, o vartotojas. PVM yra daugiausiai pajamų į nacionalinį šalies biudžetą surenkamas netiesioginis mokestis, kuris turi plačią apmokestinimo bazę, juo nesudėtinga apmokestinti prekes ir paslaugas.

Darbo tikslas: Išanalizuoti PVM Lietuvoje, Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje.

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti pridėtinės vertės mokesčio pagrindinius bruožus

Apžvelgti pagrindinę šalių informaciją

Išanalizuoti pridėtinės vertės mokesčio tarifus ir administravimą pasirinktose

Pasaulyje galima sutikti įvairių mokesčių, tačiau vienas dažniausiai sutinkamų yra pridėtinės vertės mokestis. Tai mokestis, kuris skaičiuojamas nuo bet kokios prekės ar paslaugos pridėtinės vertės ir antkainių. Idėją apie pridėtinės vertės mokestį (PVM, angliškai – Value Added Tax) pirmą kartą kilo Vokietijoje gyvenusiam verslininkui Wilhelm Von Siemens 1920 metais. Nors mokesčio ištakos siekia 1920 metus, tačiau šio mokesčio sukūrėju laikomas prancūzas M. Lore. 1954m. jis aprašė šio mokesčio veikimo schemą ir pasiūlė jį įvesti vietoj apyvartos mokesčio, siekiant pašalinti jam būdingą vadinamąjį „kaskadinį efektą“ (mokesčio tarifas taikomas bendrajai prekės vertei, akumuliuotai visose ankstesnėse prekių judėjimo stadijose (Buškevičiūtė 2005). Nors šis mokestis Prancūzijoje galutinai įvestas tik 1968m. , tačiau greitai susilaukė dėmesio visame pasaulyje. Šis PVM mokestis nebuvo pilnai parengtas. Pilnas mokesčio projektas priimtas ir praktikoje pradėtas naudoti Danijoje 1967 m., nors šalis į Europos Bendriją įstojo tik 1963m. PVM priėmimą ir vystymąsi pasaulyje galima išskirti į du esminius etapus. Pirmasis įvyko daugiausia Vakarų Europoje ir Lotynų Amerikoje 1960 - 1970 metais. Vakarų Europoje PVM mokesčio priėmimą paspartino Ekonominė Bendrija (EEB), kuri 1963 m. direktyvos dėl šio mokesčio įsivedimo šalyse narėse, bei šalims, kurios norėjo įstoti į bendriją. Antrasis etapas PVM priėmimo įvyko 1980 metų pabaigoje, kuomet šį mokestį įsivedė aukštą išsivystymo lygį turinčios šalys, tokios, kaip Australija, Kanada, Japonija ir Šveicarija. Šio etapo metu šį mokestį įsivedė ir besivystančios šalys Afrikoje bei Azijoje. Besivystančių šalių mokesčio priėmimą paspartino Pasaulinis bankas bei tarptautinis valiutos fondas (TVF). (Charle and Owens 2010).Šiuo metu šį mokestį taiko net 135 šalys, o tarp išsivysčiusių šalių jo nėra tik JAV ir Australijoje.

Pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra vartojimo mokestis, renkamas Jungtinėje Karalystėje vyriausybės. Jis buvo įvestas 1973 metais ir yra trečias pagal dydį, nusileidžiantis tik socialiniam draudimui bei pajamų mokesčiui. PVM mokesčiu apmokestinama dauguma prekių ir teikiamų paslaugų, kurias atlieka ar parduoda fiziniai ar juridiniai asmenys Jungtinėje Karalystėje. Standartinis pridėtinės vertės mokestis tarifas yra 20%, nuo 2011 m sausio 4 dienos kai kurioms prekėms ir paslaugoms taikomas sumažintas 5% mokestis arba 0% (pavyzdžiui, dauguma maisto prekių ir vaikiškiems drabužiams). Taip pat kai kurios prekės visiškai atleistos nuo PVM mokesčio.

  • Ekonomika Analizė
  • Microsoft Word 223 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3564 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agne
  • PVM mokestis Lietuvoje, Anglijoje ir Airijoje
    10 - 2 balsai (-ų)
PVM mokestis Lietuvoje, Anglijoje ir Airijoje. (2015 m. Birželio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/pvm-mokestis-lietuvoje-anglijoje-ir-airijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 08:38
×