R. Dekartas ir jo filosofinės mintys


R. Dekartas ir jo filosofinės mintys. Įvadas. Rene descartes cogito, ergo sum (mąstau, vadinasi esuIšvados. Literatūra.


Pirmiausia Rene Dekartas teigė, kad negalime ko nors laikyti tiesa, kol patys neįsitikinome, jog tai teisinga. Pasak Romualdo Ozolo (1978), filosofas tyrinėjimo sėkmei užtikrinti, vadovavosi šiomis mąstymo taisyklėmis: teisinga yra tai, kas akivaizdžiai aišku; visa kas nepakankamai aišku, reikia skaidyti į abejonių nekeliančias dalis; tyrinėjimą pradėti reikia nuo elementariausių dalykų; nieko nepraleisti.

Rene Dekartas savo kūrinyje „Samprotavimas apie metodą“ apie tikrumą sakė: „Aš gi, priešingai, visomis jėgomis norėjau rasti tikrumą - atsikratyti linguojančia žeme bei laikinuoju smėliu ir rasti uolą ar molį“ (Dekartas, 1978, p. 118). Filosofas nusprendė, kad negalės pasikliauti jokiais įrodymais, įgytais iš jo jausmų: „<...> kadangi jausmai mus kai kada klaidina, aš noriai sutikau, kad nė vienas dalykas nėra visiškai toks, kokį jie mums jį vaizduoja“ (Dekartas, 1978, p. 120). Sutikite su tuo, kad net ir tiesiausia lazdelė vandenyje gali atrodyti lenkta. Šis žymus filosofas norėdamas prieiti prie pažinimo ir kartu prie žinojimo remiasi tik tuo, ką jam aiškiai parodo protas. Dekartas jau pirmosios proto vadovavimo taisyklės santraukoje prabildamas apie būtinumą pasirūpinti tinkamu proto nukreipimu, akivaizdžiai numatančiu proto konstruktyvumą, vis tik kalba tarsi apie visai kitokius dalykus, t.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1105 žodžiai)
  • Universitetas
  • Džiuljeta
  • R. Dekartas ir jo filosofinės mintys
    10 - 2 balsai (-ų)
R. Dekartas ir jo filosofinės mintys. (2018 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/r-dekartas-ir-jo-filosofines-mintys.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 28 d. 12:49
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo