Radauskas aprašymas


Išbaigtas muzikinis grožis, turtingumas krištolinis paprastumas bei aiškumas Henriko Radausko kūryboje.

Poetas gimė 1910 m. Krokuvoje. Augo prie Panevėžio, Gikonių kaime. Baigė Panevėžio gimnaziją, tame pačiame mieste veikusią mokytojų seminariją, Vytauto Didžiojo universitete studijavo lietuvių, vokiečių, rusų kalbas ir literatūras. Po Antro pasaulinio karo pasitraukė į JAV, įsidarbino Kongreso bibliotekoje Vašingtone- didžiausioje pasaulio bibliotekoje. Mirė 1970 m. Vašingtone.

Pasak Tomo Venclovos, „Radauskas buvo inteligentas ligi gyvo kaulo, tai ne toks dažnas reiškinys mūsų literatūroje“. Pradėjęs literatūrinę veiklą su neoromantikais, H. Radauskas jau pirmuoju savo eilėraščių rinkiniu „Fontanas“ prie jų nepritapo. Tuo metu buvo sunku jį vertinti - trūko perspektyvos, tačiau jis ir toliau plėtojo savitą stilių. 1940-44 metų įvykiai sutrikdė natūralią lietuvių literatūros raidą. Daugelio jaunų, perspektyvių rašytojų, tarp jų ir H. Radausko, talentas galutinai susiformavo ir didžiausios jėgos įgijo emigracijoje. Egzodų poetų kūryboje iškyla nostalgiški savo krašto prisiminimai, ko negalime pasakyti apie šio rašytojo kūrybą. Kūryboje itin sunku įžvelgti kokį nors nusistovėjusį įprastinį lietuvišką motyvą ar mitą. Jo poezijoje dominuoja žmogaus prigimties motyvai, žmogaus santykiai su aplinka, daiktais. Eilėraščiuose atsispindi miesto kultūra, kuri tampa svarbiausiu poeto kūrybos šaltiniu. Radauskas tarsi apsvaigęs nuo tradicinės amžinosios Europos, jos kultūros, pastatų ir muziejų, jos viduramžių ir dabarties. Poetas ieškojo modernių eilėraščio raiškos būdų, kuriuose jungė šiuolaikinės ir klasikinės poezijos tradicijas; jį galima vadinti modernistu neoklasiku. Su klasika H. Radausko poeziją sieja ne tik griežta eilėraščių išorinė forma, bet ir ypatingas, Antikos menui artimas pasaulėvaizdis. Jurgis Blekaitis apie Radauską sakė: „Henriko Radausko lyrika mūsų poezijoje užima visiškai atskirą, sakyčiau - izoliuotą, padėtį, nesiremiančią į jokią lokalinę tradiciją ir neturinčią sekėjų. Ji išsivystė ne iš Vienožinskio armonikinių dainuškų, ne iš tautiško Maironio ar Keturių vėjų Binkio, o iš viso pasaulinės poezijos lobyno, gerai H. Radauskui pažįstamo.“ Nepripažinęs jokių srovių ar kultūrinių sambūrių rėmų, vienišas, dažnai nesuprastas poetas padarė didžiulę įtaką mūsų šiuolaikinei poezjai: savitas meninis pasaulis, persmelktas bendraeuropinės kultūros idėjos, daiktų magijos, šokiruojančių „nepoetinių temų“, šiandien originaliai interpretuojamų postmodernistinėje kūryboje.

  • Lietuvių kalba Aprašymas
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (2109 žodžiai)
  • Agnė
  • Radauskas aprašymas
    10 - 8 balsai (-ų)
Radauskas aprašymas. (2015 m. Lapkričio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/radauskas-aprasymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 14:06
×