Radioaktyvumas ir jo poveikis žmogaus organizmui


Radioaktyvumas ir jo poveikis žmogaus organizmui. Tikslas. Radiacija ir jos spinduliuotės. Radiacijos poveikis žmogui. Gama spinduliuotė. Beta spinduliuotė. Alfa spinduliuotė. Plaukai. Smegenys. Skydliaukė. Kraujo sistema. Širdis. Kaulų čiulpai. Černobilio avarija. Padariniai gyvybei. Padariniai žemės ūkiui ir gyvulininkystei. Radiacijos paplitimas. Žala priklausomai nuo dydžio. Radioaktyvumo taikymas. Bandymas. Įdomūs faktai. Klausimai. Šaltiniai.


Tikslas. Radiacija ir spinduliuotės. Radiacijos poveikis žmogaus organizmui. Alfa, Beta ir Gama spinduliuotės. Poveikis atskiriems organams. Černobilio avarija Žala priklausomai nuo dydžio. Radioaktyvumo taikymas Įdomūs faktai. Klausimynas.

Supažindinti su radiacijos spinduliuotėmis, jų keliama žala, poveikį žmogaus organizmui ir atskiriems organams.

Radiacijos poveikis žmogaus organizmui priklauso nuo trijų veiksnių: Radiacijos dozės (energijos kiekio patekusio į kūną) Radiacijos gebėjimo paveikti organizmą. Organų, kurie yra paveikti radiacijos.

Žmogui apšvitintam didesniam radiacjos kiekiui greitai pradeda slinkti plaukai.

Smegenų ląstelės neregeneruoja ir nors reikia pasiekti labai didelį radiacijos kiekį, tačiau jį pasiekus nervų ląstelės žūsta ir smegenys nebefunkcionuoja.

Skydliaukė yra itin veikiama jodo-131 izotopo. Šis gali sukelti skydliaukės vėžį, visiškai ar dalinai sunaikinti skydliaukę. Radioaktyvus jodas yra pašalinamas iš skydliaukės geriant neradioaktyvų jodo izotopą.

Organizme paveiktame net ir mažu radiacijos kiekiu sumažėja leukocitų kiekis kraujo sistemoje. Žmogus lieka labai pažeidžiamas įvairaus tipo infekcijomis.

Gavus nuo didelę radiacijos dozę padaroma staigi žala širdies kraujagyslėms, širdis sustoja funkcionuoti.

Radiacijai pažeidus kaulų čiulpus, jie nebegamina leukocitų ir trombocitų, žmogui nebekreša kraujas, sumažėja arba išnykta imunitetas ligoms ir infekcijoms.

Prieš 25 metus nuaidėjęs sprogimas Černobylio atominėje elektrinėje iki šiol buvo laikomas didžiausia atominė katastrofa po Antrojo pasaulinio karo.

  • Fizika Skaidrės
  • MS PowerPoint 7707 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (1035 žodžiai)
  • Mokykla
  • Topsportas
  • Radioaktyvumas ir jo poveikis žmogaus organizmui
    10 - 10 balsai (-ų)
Radioaktyvumas ir jo poveikis žmogaus organizmui. (2016 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/radioaktyvumas-ir-jo-poveikis-zmogaus-organizmui.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 23:20
×