Radioaktyvumo matavimo būdai ir vienetai


Radioaktyvumo matavimo vienetai. Radioaktyvumo matavimas. Kuo matuojamas radioaktyvumas. Radioaktyvumo matavimo prietaisai. Radiacijos matavimo vienetai. Radioaktyvumas matuojamas. Rentgeno spindulių matavimo vienetai. Radioaktyvumas. Radioaktyvumo vienetai. Spinduliuotės vienetai.

Įvadas. Spinduliuotės rūšys. Jonizuojančioji spinduliuotė. Rentgeno spinduliuotė. Gama spinduliuotė. Branduolių virsmų rūšys. Spinduliuotės sąveika su medžiaga. Sąveikos rūšys. Atomų jonizacija ir sužadinimas. Elektromagnetinių bangų (fotonų) sąveika su medžiaga. Elektrintųjų dalelių sąveika su medžiaga. Alfa dalelių ir medžiagos sąveika. Beta dalelių ir medžiagos sąveika. Neutronų sąveika su medžiaga. Spinduliuotės registravimas. Jonizuojančios spinduliuotės detektoriai. Dujiniai jonizaciniai detektoriai. Jonizacijos kameros. Geigerio ir miulerio skaitikliai. Proporcingieji skaitikliai. Dujinių jonizacinių detektorių charakteristikos. Scintiliaciniai detektoriai. Termoliuminescenciniai detektoriai. Puslaidininkiniai detektoriai. Branduolinė spektroskopija. Alfa spektroskopija. Beta spektroskopija. Gama spektroskopija. Jonizuojančiosios spinduliuotės dozė ir jos matavimo vienetai. Aktyvumas ir jo matavimo vienetai. Išvados. Literatūra.

Radioaktyvumą 1896 m. atrado prancūzų mokslininkas A. Bekerelis, tyrinėdamas urano druskų, apšviečiamų saulės spinduliais, poveikį fotografiniam popieriui.

Terminas spinduliuotė (radiacija) maždaug iki 1900 m. buvo vartojamas elektromagnetinėms bangoms aprašyti. Kai buvo atrasti elektronai, Rentgeno spinduliai, gamtinis radioaktyvumas, jiems apibūdinti taip pat imta vartoti spinduliuotės sąvoką. Šiuo metu spinduliuotės terminas apima visą elektromagnetinių bangų spektrą ir dalelių srautą.

Kai spinduliuotė sklinda medžiaga, ji gali sąveikauti su atomu, elektronais, branduoliu arba su nukleonais (protonais ir neutronais). Sąveikos procesas dažnai įvardijamas kaip susidūrimas, tačiau šis terminas ne visai atspindi procesą kvantų mechanikoje. Kadangi pagal apibrėžtį būtinas fizinis kontaktas ne visada įvyksta. Daugelyje sąveikų veikia toliasiekės jėgos, t. y. elektrostatinės, kurioms nereikia artimo kontakto, todėl sąveikos aktai gali būti laikomi susidūrimai tarp krintančiųjų ir taikinio dalelių.

Šiuolaikinių technologijų lygiu spinduliuotės detekcija vyksta naudojant sąveikas su elektronais ir branduoliais. Žymiai rečiau detekcija vyksta naudojant sąveikas su individualiais nukleonais ar atomais. Sąveikos, kuriose branduoliai dalyvauja kaip taikinio dalelės, vadinamos branduolinėmis reakcijomis. Registruojant spinduliuotę svarbiausi yra sugertiems (absorbcijos) ir sklaidos procesai.

  • Microsoft Word 212 KB
  • 2012 m.
  • 41 puslapis (9619 žodžiai)
  • Universitetas
  • Radioaktyvumo matavimo būdai ir vienetai
    10 - 1 balsai (-ų)
Radioaktyvumo matavimo būdai ir vienetai. (2012 m. Birželio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/radioaktyvumo-matavimo-budai-ir-vienetai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 05:07
×