Raidos psichologija skaidrės


Raidos psichologija. Psichoseksualinė raida. Psichosocialinės raidos teorija. (E. Eriksonas). Saugumas – nesaugumas. Autonomiškumas – gėda. Iniciatyvumas – kaltė. Meistriškumas – menkavertiškumas. Identiškumas – vaidmenų neaiškumas. Intymumas – izoliacija. Generatyvumas – stagnacija. Integracija - neviltis. Kognityvinės raidos stadijos. (Ž. Piažė). Vystymosi krizės. Ankstyvoji vaiko raida. Prieraišumas. Sutrikusio prieraišumo požymiai. Prieraišumo sutrikimų simptomai. Deprivacija. Psichinės deprivacijos poveikio vaiko raidai korekcijos etapai.

Vienerių metų krizė Trečiųjų metų krizė Septynerių metų krizė Paauglystės krizė Vidurio amžiaus krizė Senatvės krizė.

Prieraišumas (prisirišimas) apibūdinamas kaip ryšys, kurį formuoja ilgalaikiai santykiai tarp vaiko ir juo besirūpinančio žmogaus, tai artumo su kitu siekimas bei pastangos išsaugoti šį artumą (M. Pileckaitė – Markovienė, T. Lazdauskas (2007).

Prieraišumas yra savotiška meilės forma (R. Žukauskienė).

Yra trys svarbūs kūdikio ir suaugusiojo sąveikos tipai: vaiko poreikių tenkinimas, pozityvios emocinės sąveikos bei kūdikio pripažinimas, savotiškų „savininkiškų“ pretenzijų į jį reiškimas. Pirmojo tipo sąveikoje svarbus sistemingas vaiko poreikių tenkinimas, gebėjimas juos atpažinti bei tinkamai reaguoti. Nedarniose šeimose, kuriose pamirštami ar ignoruojami vaiko poreikiai, nesusidaro galimybių vaikui jaustis saugiai, pasitikėti juo besirūpinančiais suaugusiais.

Labai svarbi ir antrojo tipo sąveika, kuri vaikui padeda patenkinti emocinius, bendravimo su suaugusiuoju poreikius. Čia reikšmingas emocinis suaugusiojo kontaktas su kūdikiu: jei kūdikis stimuliuojamas teigiamų emocinių santykių su juo, kalbinamas, žaidinamas, jam šypsomasi, jis mokosi bendrauti, atsakyti į suaugusiųjų iniciatyvą bendrauti. Dėl šių šiltų emocinių santykių formuojasi vaiko pasitikėjimas aplinkiniu pasauliu, su vaiku bendraujančiais žmonėmis. Jei emocinis ryšys su suaugusiuoju yra daugiau priešiškas nei nuoširdus, vaikai išgyvena emocinį atstūmimą, nepasitiki aplinkiniais bei nesugeba užmegzti ir palaikyti su jais šiltų emocinių santykių.

Trečiojo tipo sąveika, padedanti formuotis vaiko prieraišumui, pasireiškia pabrėžimu, kad vaikas priklauso šeimai, jis mums yra mielas, panašus į mus, tiesiog „mano“, „mūsų“. Tai vaikui leidžia jaustis svarbiu savo šeimai, jis gali jausti šeimos narių nuotaikas, atliepti jų poreikius. Nesijaučiantys šeimos dalimi, nereikalingi ir atstumti vaikai išgyvena vienišumą, jaučiasi menkaverčiai. Juos gali kankinti mintys apie tai, jog turi aplinkiniams neleidžiančių juos priimti trūkumų.

  • MS PowerPoint 242 KB
  • 2016 m.
  • 58 puslapiai (2583 žodžiai)
  • Paulina
  • Raidos psichologija skaidrės
    10 - 6 balsai (-ų)
Raidos psichologija skaidrės. (2014 m. Gruodžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/raidos-psichologija-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 15:42
×