Ramutės skučaitės eilėraščiai apie mamą jų artimumas ikimokyklinukui ir vertė


Pedagogikos referatas.

Įvadas. Ramutė skučaitė. Biografija. Knygų rinkiniai vaikams. Knygos nauda vaikui. Eilėraščiai apie mamą. Išvados. Literatūra. Priedai.


Ramutė Skučaitė - poetė, dramaturgė, vertėja. Gimė 1931m. spalio 27d. Kaune, bet visur rašoma, kad Palangoje. Pati poetė šitaip pasakoja savo gimimą:

Į vaikų poeziją R. Skučaitė atėjo kaip garsiakalbės lyrikos kūrėja. Skaitant pirmuoju kūrybos laikotarpiu išleistas jos knygas į akis krenta sakinių pabaigos ženklai. Daugelyje eilėraščių gale ne taškas o šauktukas arba klaustukas. Kodėl jų tiek daug?

Atsakymas ne vienas. Skučaitė kuria trykšte trykštančio džiaugsmo poeziją, ir šauktukai nuolat šauna viršun lyg šio jausmo pertekliaus purslai: Kaip ugnelės melsvos švyti/Pačios pirmosios gėlytės! /Ir į saulę pažiūrėję, /Šaukia/ - Jau pavasarėja! (Žibutės). Sužmogintame augalų ir gyvūnų pasaulyje apstu linksmybių, o kai kalbama apie paradą, puotą, gegužinę, šokį, koncertą, šventinei nuotaikai perteikti šauktukai tiesiog būtini. (Gražina Skabeikytė – Kazlauskienė. Mitas – tautosaka – vaikų literatūra. – Vilnius, 2007, 130psl.)

Emocinis atvirumas pasauliui, šūksninė jausmų raiška būdinga vaikui. Su vaiko pasaulėjauta sietinas ir lyrinės komunikacijos pobūdis. Kas bebūtų Skučaitės eilėraščių kalbėtojas – voras, pelytė, hiacintas, vaikai ar nesukonkretintas lyrinis „aš“ – jo kalbėjimas yra nukreiptas į kitą. Gramatinė raiška rodo kalbėtojo siekimą pritraukti kito dėmesį: Pažiūrėk! - pati gražioji/Pievų laumė atvažiuoja! („Žvangučiai“ ). ( Gražina Skabeikytė – Kazlauskienė. Mitas – tautosaka – vaikų literatūra. – Vilnius, 2007, 130psl.)

Knygoje „Laikrodis be gegutės“ (1985) poetė kalba apie laiką. Šioje knygoje mažiau spalvų, džiaugsmo. Eilėraščiuose jaučiami ramesni vakaro ar nakties peizažai, gausiau žiemos epizodų. Perteikdama eilėraščiuose šalčio, nejaukumo ar baimės išgyvenimus, poetė tarsi noro parodyti kokie jaukūs yra žmogui namai, bitelei avilys, o paukšteliui savas lizdas. Knygos gale ir pati gegutė grįžta į savo lizdą.

ant tvoros tupėjo šešios varnos, o patvoriu sėlino katė. Katė tik strykt, čiupt! – vieną ir pagavo. Kiek varnų liko ant tvoros? Matematiškai mąstydami turėtume atsakyti: 5.Tačiau... Tikriau bus, jei atsakysime, kad varnos išsigandusios nuskrido, ir todėl ant tvoros neliko nė vienos, ar ne? Skaitydami šią knygutę, jūs rasite įvairių užduočių: kalbinių, matematinių ir tiesiog mąstymo.

Man regis, kad knygelė padės Jums suvokti, ką – matematiką ar kalbą – geriau mokate. Jeigu lengvai sudėliojate visus išbarstytus skiemenis, pabaigėte nebaigtus eilėraščius, bet išsyk nepavyko atspėti Žirafos amžiaus, vadinasi reikia daugiau domėtis matematika. Ir atvirkščiai.

Tai ir viskas. Sėkmė! /R.Skučaitė/ (R.Skučaitė „Sukit sukit galveles“ Leidykla „Šviesa“ 1984. 1pus.)

Dar vienas R. Skučaitės rinkinys „Laiškas sekmadieniui“(1980). Jame yra siekiama dar tylesnio bendravimo su skaitytoju. Tradicinis laiškas juk ir neturi garsinės išraiškos, juk jį rašome ar skaitome daugiausia tylomis. Poetė šiais eilėraščiais perteikia rimties, susitelkimo svarbą. Muzikiniai motyvai šioje knygoje taip pat palytėti tylos: Yra šalis Obuolija - / Švari, kaip rytą lelija, / Ten fleitų muzika tyli / Vos vos girdėti obuoly („Obuolija“) . ( Gražina Skabeikytė – Kazlauskienė. Mitas – tautosaka – vaikų literatūra. – Vilnius, 2007)

 • Pedagogika Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Eglė
 • 15 puslapių (2476 žodžiai)
 • Kolegija
 • Pedagogikos referatai
 • Microsoft Word 37 KB
 • Ramutės skučaitės eilėraščiai apie mamą jų artimumas ikimokyklinukui ir vertė
  10 - 5 balsai (-ų)
Ramutės skučaitės eilėraščiai apie mamą jų artimumas ikimokyklinukui ir vertė. (2016 m. Vasario 14 d.). http://www.mokslobaze.lt/ramutes-skucaites-eilerasciai-apie-mama-ju-artimumas-ikimokyklinukui-ir-verte.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 03:32