Rašinys: Ironija lietuvių literatūroje


Rašinys: Ironija lietuvių literatūroje.


19a. pab. Ffilosofijoje įsigalėjo kryptys, pabrėžiančios žmogaus prigimties ribotumą. Buvo sukurta psichoanalizės teorija, kuri atsiskleidė žmogaus vidinio pasaulio nevientisumą, didžiulę jame pasireiškiančių pasąmonės jėgų, instinktų svarbą (Zigmandas Froidas). Šios idėjos buvo atskleistos ir to meto modernistinėje literatūroje. Ekspresionistas J.Savickis savo novelėse išreiškia skeptišką požiūrį į žmogaus prigimtį, ironizuoja novelių veikėjų elgesį, o modernios poezijos kūrėjas H.Radauskas, pasitelkęs ironiją, atskleidė pasaulio netobulumą bei prieštaringą žmogaus būtį.

Poetas geba pasišaipyti iš kasdieniškų situacijų. „Kartais patetiškas, romantizuotas buities piešinys, jam reikalingas tik tam, kad ironiškai pažemintų kokį nors realų kasdienybės reiškinį“ (V. Galinis „Naujos kryptis lietuvių literatūroje. – V., 1974 m.):

Poetas ironizuoja ir prieš karinę situaciją (Lapės kailis – moters prabangos simbolis – itin madingas tuo metu), atskleisdamas žmonių santykių merkantilizmą. (Merkantilizmas – prekybinis, komercinis, vertelgiškas)

Henriko Radausko poetinis pasaulis – paradoksalus ir kontrastingas, fragmentiškas ir barokiškai puošnus. Eilėraščių „istorijose“ atsiskleidžia paties poeto požiūris į kūrybą. Pasakojimas eilėraštyje dažnai neigia tikrovę, netgi ją panaikina. Tai išlaisvina kelią vaizduotei ir leidžia rastis kitai poetinei tikrovei, kurioje įmanomi neįmanomi dalykai, ką realiajame pasaulyje pavadintume anomalija arba beprotybe. Vienas pagrindinių Radausko kūrybos bruožų – vadinamoji estetinė distancija. Jo kūryboje neatsispindi asmeninio gyvenimo ar istorijos įvykiai, nekalbama apie asmeninius jausmus, tad beveik nėra ir poezijai įprasto lyrinio subjekto.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (901 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Benas
  • Rašinys: Ironija lietuvių literatūroje
    10 - 1 balsai (-ų)
Rašinys: Ironija lietuvių literatūroje. (2018 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/rasinys-ironija-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2019 m. Balandžio 23 d. 20:57
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!