Raštas ir jo raida referatas


Raštas ir jo raida. Prof. dr. Gintautas Kundrotas. Doc. dr. Daiva Verikaitė Gaigalienė. Rašto raidos etapai. Į , ų. Č , š , ž –. Ė , ū. Transkripcija ir transliteracija.


Raštas suvaidino didžiulį vaidmenį žmonijos istrorijoje. Tai “galingas” žmogaus įrankis, kultūros ir pažangos laidas, glaudžiai susijęs su kalba. Raštas priklauso prie didžiausių žmonijos išradimų. Jei kalba yra gamtos dovana žmogui, su kuriuo ji ir atsirado, tai raštą žmogus sukūrė pats. Raštas padeda žmonėms bendrauti tais atvejais, kai bendravimas garsine kalba arba neįmanomas arba apsunkintas, Svarbiausius sunkumus bendrauti garsine kalba sudaro erdvė ir laikas. Sakytinis kalbinis bendravimas galimas tik ribotu spinduliu nuo kalbančiojo, šnekos girdimumo ribose; apie laio įveikimą pasakyta, kad jau seniai susiklostė priežodžiai apie rašto pirmenybę, palyginus su sakytine šneka. Kaip jie išmoko rašto? Kokiu būdu įgijo šią minčių perdavimo priemonę, turėjusią tokią didelę reikšmę visos žmonijos kultūros istorijoje?

Be paminėto pavyzdžio, seniausiais laikais žmogus turėjo ir įvairių kitokių būdų tam tikrom savo mintim išreikšti. Pavyzdžiui, kad ko nors nepažmirštų, jau nuo labai senų laikų žmogus užmegzdavo mazgus. Šis paprotys dar ir dabar yra išlikęs tarp neraštingų žmonių pavyzdžiui bandos sąrašui, ar vyrui išvykstant į kelionę palikti virvutę su mazgais. Tada kasdien atrišdama po vieną mazgą žmona žino, kad grįš vyras.

Piktografija (lot. pictus “pieštas”, gr. grapho “rašau”) – tai šnekos turinio perteikimas piešiniais, paveikslais. Ištisas paveikslas reiškia frazę (frazes). Piktografinio rašto atskira detalė vadinama piktograma. Atsirado anksti neolite, paplito VII – VI tūkst.pr. Kristų. Piktografija ilgiausia išlaikyta Š. Amerikos indėnų, afrikiečių bei šiaurės tautų. Be daiktų, buvo vartojami ir simboliai, pvz. Š. Amerikos indėnų: pypkė – taikos, vėžlys – sėkmės, kryžius – mainų (Sirtautas, 1995, 16).

Paveikslinį raštą praeityje kartais naudodavo ir europiečiai kolonizatoriai, norėdami paskelbti rašto nepažįstantiems gyventojams savo įsakymus, taip pat indėnai JAV vyriausybei, prašydami leisti indėnų gentims persikelti į kitą vietą ir suteikti teisę žvejoti keliuose ežeruose (Zinkevičius, 1980, 57-63).

Vystantis sąvokoms ir abstrakčiam mąstymui, atsiranda tokie poreikiai, kurių piktografija jau negali patenkinti, ir tuomet atsiranda ideografija (Reformatskis, 1957, 292). Ideografija (gr. idea “sąvoka”) – vėlesnis rašto etapas, susiformavęs iš piktografijos. Tai toks raštas, kai atskiras ženklas žymi tam tikrą sąvoką. Ideografinį raštą dar ir dabar vartoja kinai, japonai, seniau vartojo egiptiečiai, actekai, šumerai ir k.t.. Toks raštas pirmiausia, matyt, atsirado Egipte (IV tūkst. Pr. Kristų). Kaip iš piktografinio rašto išsirutuliojo ideografinis, akivaizdžiai rodo kinų raštas (Palionis, 1985, 286-287). Bėgant amžiams greta ideogramų tame pačiame rašte daugėjo ženklų, reiškiančių skiemenis bei garsus. Ženklai (ideogramos) paprastėjo, iš ženklo-piešinio, vaizduojančio reiškiamą objektą, virsdavo simboliais (Sirtautas, 1995, 16-17). Tokie suscheminti ideografiniai ženklai dažnai vadinami hieroglifais. Ideogramų paprastėjimas buvo susijęs su tuo, kad raštą reikėjo padaryti prieinamesnį juo besinaudojantiems, o tokių žmonių skaičius didėjo ryšium su prekybos vystymusi , kilnojimusi, valstybingumo įvedimu. Ryšium su tuo buvo įvairių mėginimų suprastinti rašymo metodą. Remiantis kalbos ir rašto ryšiu, tie mėginimai galėjo būti įvairūs. Pirma, leksikos atžvilgiu. Tokiu keliu nuėjo kinų raštas. Pavyzdžiui “ašaros” sąvokai pažymėti reikėjo suderinti du ženklus: “akies” ir “vandens” Kitas ideografinio rašto trumpinimo ir prastinimo kelias susijęs su gramatika. Sakysim, šaknims galima palikti jų hieroglifus, o iš šių šaknų išvestinėse formose vartoti papildomus hieroglifus su afiksų reikšme (Reformatskis, 1957, 292-294).

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3169 žodžiai)
  • Universitetas
  • H
  • Raštas ir jo raida referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Raštas ir jo raida referatas. (2017 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/rastas-ir-jo-raida-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Lapkričio 15 d. 10:16
×