Reabilitacijos konspektas


Fizinio krūvio dozavimo būdai kineziterapijos procedūrose. Pagrindinės kasdienės veiklos problemos, esant sutrikusiai rankos funkcijai, ir jų sprendimo būdai. Techninės pagalbos neįgaliesiems priemonės, jų paskyrimo tvarka.


Reabilitacija (lot. rehabilitatio – atgavimas) – tai medicininių, socialinių, profesinių, juridinių priemonių komplekso taikymas, siekiant maksimalaus asmens funkcinio aktyvumo (PSO, 1969 m.)

Kūno f-jų ir struktūros sutrikimai, pokyčiai (kūno s-mų fiziologinių f-jų bei kūno anatominių dalių)

Veiklos sutrikimai (užduoties ar veikimo atlikimas)

medicininis modelis neįgalimą traktuoja kaip asmens problemą, kurią sukelia liga, trauma ar kt. sveikatos pokytis; šią problemą turi spręsti medicina

TFK grįsta šių dviejų modelių integracija (biopsichosocialinis modelis).

bendrosios nespecifinės terapijos metodas - fiziniai pratimai yra nespecifinis dirgiklis → organizmo atsakomojoje reakcijoje dalyvauja nervinio ir humoralinio reguliavimo mechanizmai ir funkcinės sistemos;

patogenezinės terapijos metodas - sistemingai mankštinantis galima paveikti ir sunorminti organizmo reaktyvumą, tam tikras funkcines s-mas ir organus;

funkcinės terapijos metodas - reguliari dozuota fizinė treniruotė gerina visų organų ir sistemų f-ją, padeda organizmui priprasti prie didesnių krūvių.

bendroji - organizmui stiprinti ir adaptacijai didėjantiems fiziniams krūviams,

specialioji - nuo ligos ar traumos sutrikusių organų ir s-mų f-joms grąžinti.

Gydymas padėtimi – suteikiama speciali koreguojamoji padėtis, naudojant įv. įtvarus. Siekiama iįvengti sąnarių ir raumenų kontraktūrų, patologinių sinkinezių ir sudaryti fiziologiškai palankias sąlygas judėjimo f-jai.

Judėjimo režimas – nusako, kiek ligonis gali apsitarnauti, keisti kūno padėtį, vaikįčioti, mankštintis ir grūdintis. Skiriami tokie judėjimo režimai:

Stacionare: lovos (griežtas, paprastas), palatos, laisvas;

Poliklinikoje, reabilitacijos sk., sanatorijoje, poilsio namuose: tausojamasis, tausojamasis + treniruojamasis, treniruojamasis.

Ligos nozologinę formą, stadiją ir eigos sunkumą

Kad fizinė reabilitacija būtų efektyvi ir nežalinga, svarbu žinoti, kaip ligonis toleruoja vienokį ar kitokį fizinį krūvį. Tokia tolerancija nustatoma, kai mėginys atliekamas dozuojant fizinį krūvį. Remiantis mėginio duomenimis, reikia nustatyti slenkstinį krūvį ir jį atitinkantį pulso dažnį, kurį turi žinoti ne tik kinezeterapeutas, bet ir ligonis.

Submaksimalus - tai toks krūvis, kai pasiekiama 75% maksimalaus O2 sunaudojimo (kitaip – tai mažesnio intensyvumo negu maksimalūs krūviai, išreiškiami galingumo vienetais arba procentiniu dydžiu krūvio, atitinkančio maksimalų deguonies suvartojimą).

V(O2) 75% max (ŠSD = 220 – amžiaus metai).

Slenkstinis – tai toks minimalus krūvis, kai atsiranda požymių ir simptomų, kurie rodo, kad krūvį reikia nutraukti:

Treniruojamasis krūvis – toks krūvis, kuris sudaro 60-90 % slenkstinio krūvio.

Treniruojamąjį krūvį atitinkantis treniruojamasis pulso dažnis apskaičiuojamas taip: jeigu, atliekant mėginį, dažniausias pulsas buvo 130 k/min., o ramybės būsenos – 80 k/min., tai pulso padidėjimas bus 50 k/min. 60-90 % šio skaičiaus atitinka 30-45 k/min. Taip sužinome, kad, darant fizinius pratimus, ligonio pulsas turi padažnėti iki 110-125 k/min.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2453 žodžiai)
  • Odeta
  • Reabilitacijos konspektas
    10 - 7 balsai (-ų)
Reabilitacijos konspektas. (2016 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/reabilitacijos-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 07:42
×