Reakcijos laikas


Įvadas. Metodika. Rezultatai ir jų analizė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Pažvelgus giliau į istoriją matome, kad dar nesusiformavus psichologijos mokslui jau buvo atliekami reakcijos laiko tyrimai. Fiziologijos atstovai neretai sprendė keblų galvosūkį, kaip išmatuoti nervu sklindančio impulso greitį. Kai kurie iš jų, tame tarpe ir J. Miuleris, teigė, kad to padaryti neįmanoma. Sėkmingas buvo vokiečių mokslininko Hermano Helmholtzo bandymas - 1850 metais jis pirmasis išmatavo, kokiu greičiu sklinda impulsas. Toliau plėtojant tyrimus buvo išmatuotas ir laikas nuo stimulo pateikimo iki reakcijos. Šiuose tyrimuose ryškiausiai pasižymėjo F. Dondersas, S. Sternbergas ir M. Posneris, kurie plėtė žinias tirdami reakcijos laiko prikausomybę nuo stimulų ypatybių, tobulino matavimo metodiką, klasifikavimo kriterijus.

Reakcijos yra skirstomos į dvi grupes - paprastąsias ir sudėtingąsias. Paprastųjų reakcijų metu reaguojama į stimulo atsiradimą, pasikeitimą, išnykimą. Pavyzdžiui, staigus stabdžio pedalo paspaudimas užsidegus raudonam šviesoforo signalui. „Matuojant paprastosios reakcijos laiką, galima nustatyti stimulų ypatybių ir tiriamųjų individualių savybių reikšmę atsako trukmei. Reakcijos laikas į pateiktą stimulą gali kisti keletą kartų, kai dirgiklio intensyvumas keičiamas vos nuo juntamo iki didžiausio dar adekvačiai suvokiamo lygio“ (V.Martišius, 1999, p.118). Sudėtinga reakcija - tai optimaliausio sprendimo reikalaujanti reakcija, renkantis iš kelių galimų variantų. Pavyzdžiui, pasirodžius pėsčiajam važiuojamojoje kelio dalyje vairuotojas turi stabdyti automobilį, pasukti jį į šoną arba signalizuoti pėsčiajam garsiniu signalu.

Taigi tarp tam tikro stimulo (reakciją sukeliančio dirgiklio) ir atitinkamos reakcijos į jį susidaro laiko tarpas, kurio reikia aferentiniam signalui pasiekti smegenis, o joms pasiųsti signalą į raumenis. Būtina paminėti, kad reakcijos laikas kiekvienam žmogui yra individualus, be to jį taip pat įtakoja skirtingos matavimo sąlygos.

  • Psichologija Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (1579 žodžiai)
  • Justina
  • Reakcijos laikas
    10 - 7 balsai (-ų)
Reakcijos laikas. (2015 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/reakcijos-laikas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 12:10
×