Reakcijos laiko tyrimas laboratorinis darbas


Įvadas. Tyrimo metodika. Tyrimo dalyviai. Duomenų rinkimo būdai. Tyrimo eiga. Duomenų apdorojimas. Rezultatai. Nepastovių ir pastovių laiko intervalų reakcijos laikas grupėje. Tiriamųjų pastovių ir nepastovių intervalų reakcijos į atskirus stimulus laiko Palyginimas. Tyrėjo pastovių ir nepastovių ntervalų reakcijos laiko palyginimas. Sutrumpintų studijų ir 7 grupės reakcijos laiko palyginimas. Reakcijos laiko dėsningumų atitikimas. Išvados. Literatūra. Priedai.


Psichologijos žodynas reakcijos laiką apibūdina taip: ,,Reakcijos laikas yra laiko tarpas nuo kokio nors signalo (optinio, akustinio, taktilinio) pateikimo pradžios iki tiriamo individo atsako į tą signalą’’ (Psichologijos žodynas, p.248).

Pirmuosius reakcijos laiko matavimus atliko fiziologas Helmholtz H. 1850 metais. Reakcijos laikas priklauso nuo jutimo organo, kurį veikia dirgiklis. Suaugusiems būdingi reakcijos laiko matavimo duomenys: šviesos – 108 ms, garso – 140 ms, prisilietimo – 140 ms. Taip pat turi reikšmės ir dirginimo vieta. Greičiau reaguoja jautresnės ir arčiau galvos smegenų esančios vietos. Reakcijos laikas priklauso ir nuo dirgiklio stiprumo: jei dirgiklis labai silpnas, reakcijos laikas būna ilgas, jis trumpėja, kai dirgiklis yra vidutinio stiprumo ir stiprus.

Tačiau labiausiai reakcijos laikas priklauso nuo paties organizmo subjektyvių savybių. Reakcijos laikas mažėja dėl stiprios motyvacijos, pvz: bausmės baimė, pavojaus baimė ir t.t. Buvo įrodyta, kad bijant apsijuokti prieš kolektyvą, reakcijos laikas buvo žymiai trumpesnis, nei dirbant vienumoje. Kiti faktoriai yra: treniruotė, amžius, dėmesio sutrikimai, vaistų ar kitų cheminių preparatų poveikis, temperatūros poveikis ir kt.

Tap pat reakcijos greitį sąlygoja ir išmokimas. Išmokti veiksmai daromi tikslingai, nors ir nesąmoningai, pvz: užsukame dujas, kad neapsinuodytume, užrakiname duris, kad niekas neįeitų į butą. (Конечный, Боухал, p.25).

V.Martišius išskiria dvi reakcijos laiko matavimo problemas: labai ilgo ir labai trumpo reakcijos laiko problemos.

Reakcijos laikas neturėtų būti mažesnis už tam tikrą dydį. Mažiausias reakcijos laikas priklauso nuo tyrimo sąlygų ir tiriamojo individualių savybių. Akustinių signalų minimalus laikas yra 90-100 ms. Kai reakcijos laikas trumpesnis už minimalų, ši reakcija vadinama anticipacine. Palankios sąlygos anticipacijai yra tada, kai tiriamasis tiksliai žino, kada įvykis turi prasidėti.

Periodas tarp skirtingų signalų gali būti fiksuotas ir kintantis. Fiksuoti intervalai turi trūkumų: tiriamiesiems lengva signalą anticipuoti, t.y., numatyti iš anksto. Jei intervalas pastovus, tiriamasis turi galimybę numatyti ir įvertinti jo trukmę. V. Martišius pabrėžia, kad tinkamiausias fiksuoto periodo dydis – 1-2 sekundės, nes per trumpesnius intervalus tiriamasis nespėja pasirengti, o ilgesni neleidžia išlaikyti optimalios dėmesio koncentracijos. Įvykus anticipacijai, t.y., kai reakcijos laikas mažesnis už minimalų, jis pašalinamas iš duomenų aibės.

Labai ilgo reakcijos laiko problema būdinga ir paprastajai, ir pasirenkamosioms reakcijoms. Atsako laikas paprastai pailgėja, kai tiriamieji pamiršta, kurį mygtuką spausti arba, nukrypus dėmesiui, pavėluoja reaguoti. Kai reakcijos laikas labai ilgas, duomenys yra arba atmetami, arba pakeičiami kitais duomenimis (Martišius, p.122).

Klaidų priežastys yra anticipacija, signalo praleidimas, netiksliai identifikuotas stimulas. 1-2 proc. klaidų reiškia mažą klaidų kiekį. Kuo stengiamasi greičiau reaguoti, tuo daugiau daroma klaidų, o kuo labiau stengiamasi nedaryti klaidų, tuo lėčiau reaguojama į signalą. Jei klaidų mažai – galima į jas neatsižvelgti, jei daug – reikia analizuoti ir reakcijos laiko, ir klaidų duomenis (Martišius, p. 132). Klaidų skaičius priklauso ir nuo atlyginimo tiriamiesiems: jei atlyginimas dėl didelio klaidų skaičiaus mažinamas, o už greitį didinamas, tada galima pasiekti, kad greitis didėtų, o klaidų mažėtų (Martišius, p. 122).

- kai pateikiami atsitiktiniai stimulai, reakcijos laikas sumažėja nežymiai, o pokyčiui reikia didesnio bandymų saičiaus;

  • Microsoft Word 96 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 51 puslapis (9337 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edita
  • Reakcijos laiko tyrimas laboratorinis darbas
    10 - 1 balsai (-ų)
Reakcijos laiko tyrimas laboratorinis darbas. (2016 m. Gruodžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/reakcijos-laiko-tyrimas-laboratorinis-darbas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 21 d. 07:04
×