Reformacija ir pirmosios lietuviškos knygos


Pirmosios lietuviskos knygos tematika. Pirmosios knygos lietuviu kalba. Pirmosios lietuviskos knygos reformacija. Pirmosios lietuviškos knygos jų kūrėjai. Pirmosios lietuvių knygos referatas. Lietuvos pirmosios knygos referatas. Pirmosios lietuviskos knygos referatas. Knygos apie reformacija. Referatai paie reformacija.

Įvadas. Pirmųjų lietuviškų knygų rengėjai ir jų tematika. Išvados. Literatūra. Reformacija vykusi visoje europoje turėjo didžiulę reikšmę visoms lietuvos dk visuomeninio būvio sritims. Viena iš daugelio kultūros sferų, kurioje reformacija sulaužė inerciją ir davė postūmį naujiems reiškiniams rastis, buvo gimtosios šnekamosios kalbos ir rašto – lotynų kalba vartojimas. Reformacijos laikotarpiu sparčiai keitėsi santykis su raštu, su jo vartojimo pobūdžiu: mokymu, tekstų kūrimu, platinimu ir kt. Daug platesnis rašto vartojimas buvo motyvuotas esminiu liuteronų teologijos teigimu, kad žmogus nuteisiamas tik tikėjimo, taigi, privalo pats gerai suprasti ir pažinti dievo žodį, skaityti bibliją, jo liudijimą. Kiekvienas tikintysis turėjo suprasti biblijos tekstą. Bažnyčia buvo įpareigota supažindinti tikinčiuosius su šventuoju raštu, parūpinti jo vertimus į gimtąsias kalbas. Taigi, reformacija suteikė stiprų postūmį daugelio europos šalių pirmosioms knygoms atsirasti, taip pat ir lietuvai. Jų pasirodymui buvo būtina tam tikra kultūros parengtis: turėjo egzistuoti mokytų žmonių „pasaulėlis“. Lietuvoje buvo asmenybių, kurios suvokė lietuviškos knygos vertę, spausdinto žodžio tvarumą ir jo poreikį visuomenėje, tad pirmosios knygos lietuvių kalba rengimo idėja kilo ir subrendo lietuvos dk šviesuolių siekiuose.

Reformacija vykusi visoje europoje turėjo didžiulę reikšmę visoms Lietuvos dk visuomeninio būvio sritims.

Jų pasirodymui buvo būtina tam tikra kultūros parengtis: turėjo egzistuoti mokytų žmonių pasaulėlis . Lietuvoje buvo asmenybių, kurios suvokė Lietuviškos knygos vertę, spausdinto žodžio tvarumą ir jo poreikį visuomenėje, tad pirmosios knygos Lietuvių kalba rengimo idėja kilo xvi a. 4-ojo – 7-ojo dešimtmečio Lietuviškų knygų rengėjų ir vertėjų būryje aiškiai išsiskiria asmenys: s. Rapolionis – pirmasis Lietuvis, apsigynęs teologijos daktaro laipsnį protestantiškame universitete, a. Kulvietis bei m. Ma˛vydas.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (1431 žodžiai)
  • Mokykla
  • Sandra
  • Reformacija ir pirmosios lietuviškos knygos
    10 - 1 balsai (-ų)
Reformacija ir pirmosios lietuviškos knygos. (2011 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/reformacija-ir-pirmosios-lietuviskos-knygos.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 23:57
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo