Reformacijos filosofinių idėjų recepcija Vokietijoje ir mažojoje Lietuvoje


Klaipėdos universitetas humanitarinių mokslų. Reformacijos filosofinių idėjų recepcija vokietijoje ir mažojoje Lietuvoje. Šio tyrimo problema. Tyrimo tikslas. Siekiant geriau suprasti vykusio konflikto dinamiką reformacijos laikotarpiu. XVI amžiaus krikščionybėje buvo daug tarpusavio kovų. Iškelta tezė evangelikų liuteronų bažnyčia įgijo teisinius pagrindus. Tyrimo metodai mokslinės literatūros apžvalga ir analizė atliekama aprašomuoju aspektu. J. H. Merle D'Aubigné naujai išleistoje knygoje „Martyno Liuterio gyvenimas ir laikai“. Reformacijos atsiradimo priežastys Europos visuomenėje brendo nepasitenkinimas didelėmis bažnytinėmis rinkliavomis. Reformacija − ilgai trukęs ir sudėtingas procesas. Martynas Liuteris (1483. Nuo XV a. jau kelis šimtmečius Vakarų. Reformacijos pasaulėžiūros sistema brandino labiausiai pažeidžiamo sluoksnio t. Reformacija sukėlė nesėkmingai pasibaigusius valstiečių karus. Kontrreformacija. Kovos su reformacija priemonės Bažnytiniai susirinkimai. Johanas Gutenbergas. Netrukus liuteronizmo idėjos ėmė plisti ir Lietuvoje. Albrechtas Brandenburgietis. 1545 m. Karaliaučiuje kunigaikščio lėšomis išspausdintas pirmasis Katekizmas prūsų kalba. Broliai seserys. Mokslo pažanga. Reformacija stipriai pakeitė. Mažosios Lietuvos gyventojų švietimo pradžia susijusi su Reformacija. Neprilygstamą reikšmę Lietuvos kultūros istorijoje turėjo Reformacija. Mažosios Lietuvos Lietuvaitės. Aut. J. S. Probstas, XVIII a. 1718 m. Karaliaučiaus universitete buvo įsteigtas pirmasis lietuvių kalbos seminaras – pirmoji lietuvių kalbos katedra. Reformatai tiek Europoje, tiek Lietuvoje klojo demokratinės. Dėkoju už dėmesį.

Šio tyrimo problema - Lietuvos ir užsienio tyrinėtojai iš įvairių mokslo pozicijų bando naujai permąstyti gana reikšmingu įvykiu tapusiu Reformaciją, kuomet didelę įtaką valstybės valdyme turėjo dvasininkija, besitaikydama prie kintančio pasaulio ir neprarasdama svarbumo, kaip vienintelė, nežiūrint nei valstybių sienų nei tautų, bažnyčia vienijo tautiškai ir politiškai susiskaldžiusią Europą.. Tačiau šiame laikotarpyje, atgimimas, Reformacija ir humanizmas kirtosi su dvasininkijos interesais.

Tyrimo tikslas. Siekiant geriau suprasti vykusio konflikto dinamiką reformacijos laikotarpiu, bus bandoma apibūdinti religinių ir politinių įvykių pokyčius, turėjusius ypatingą reikšmę Lietuvos kultūrai, kas suteikė galimybę lietuvių kalbos, rašto ir spaudos ne tik išlikimui, bet ir sparčiam išplitimui.

XVI amžiaus krikščionybėje buvo daug tarpusavio kovų.

Tyrimo metodai: mokslinės literatūros apžvalga ir analizė atliekama aprašomuoju aspektu. Tyrimo šaltiniai: Išsamiausiai reformacijos laikotarpį nagrinėjo prof. hab. dr. I. Lukšaitė, taip pat šia tema daug rašė prof. hab. dr. D. Pociūtė-Abukevičienė.

Nuo XV a. jau kelis šimtmečius Vakarų, Pietų ir Vidurio Europoje humanizmas keitė elito mąstymo būdą, atsirado įtakingų visuomenės jėgų, norinčių koreguoti ir tikėjimo pavidalą: tuo metu autoritetu paremtą santykį su religija papildyti arba pagrįsti pažinimu.

Reformacijos pasaulėžiūros sistema brandino labiausiai pažeidžiamo sluoksnio t. y. valstietijos tikėjimą pasaulio lygybe, žmonės kurie duoną pelnėsi sunkiu prakaitu, manė, kad tai bus „teisingas“ tikėjimas, dėl kurio verta kovoti.

  • Filosofija Skaidrės
  • MS PowerPoint 9970 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (858 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aida
  • Reformacijos filosofinių idėjų recepcija Vokietijoje ir mažojoje Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Reformacijos filosofinių idėjų recepcija Vokietijoje ir mažojoje Lietuvoje. (2015 m. Rugpjūčio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/reformacijos-filosofiniu-ideju-recepcija-vokietijoje-ir-mazojoje-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 01:46
×