Regimojo dėmesio apimties priklausomybės


Regimasis dėmesys. Įvadas. Metodika. Rezultatai ir jų aptarimas. Išvados. Literatūra.


Akys – vienas iš pagrindinių jutiminių organų. Kognityvinės psichologijos tyrimais buvo nustatyta, kad jų pagalba, pakaitomis savo žvilgsnį kreipdamas į tam tikrą tašką ir sakadiniais šuoliukais perkeldamas fiksacijos tašką, žmogus geba matyti jį supančią aplinką (Mayers G. D., 2000). Tipiškas fiksacijos laikas yra 200–250 ms, o sakadinio šuoliuko trukmė 10–20 ms. Tačiau regimieji vaizdai suvokiami tik fiksacijos momentais, kai per akies tinklainę ir neuronus patenka į galvos smegenis.

Skaitant akies judesiai juda iš kairės į dešinę. Esant neaiškumams, dviprasmybei arba aiškiai nesuvokus skaitomo dalyko, sugrįžtama atgal. Tai priklauso nuo skaitytojo įgūdžių, teksto sudėtingumo, susikoncentravimo, dėmesingumo. Kitų žodžių prognozavimo tikimybė didesnė, jei tolesnio sakinio prasmė suvokiama iš gramatikos struktūros, konteksto, tematikos (Duffy, S. A., Morris, R. K., Rayner, K., 1988). Ilgesni žodžiai yra fiksuojami ilgiau nei trumpi, tačiau skaitant nėra fiksuojamas kiekvienas žodis. Vidutiniškai įgudęs žmogus peršoka 75 % trumpų žodžių (3 raidžių), 65 % funkcinių žodžių. Paprastai suvokiami žodžiai, esantys 7–8 raidžių atstumu nuo fiksacijos taško skaitymo kryptimi (Pollatsek, A., Rayner, K., Balota, D. A. ,1986).

Darbo tikslas: Nustatyti dėmesio apimties ir stabtelėjimo trukmės priklausomybę nuo šrifto dydžio ir nuo žodžių įprasminimo.

Ekspermentinė grupė: 4 žmonių grupė: tiriamasis, du tyrėjai ir stebėtojas.

Tyrimo priemonės: 10 pasirinktų 2000 raidžių apimties atspausdintų tekstų: 5 skirtingų šrifto dydžių lietuvių kalbos tekstai (8, 10, 12, 14 ir 16), bei 5 skirtingų kalbų (gimtosios kalbos – lietuvių, gerai žinomos užsienio kalbos – anglų, šiek tiek žinomos užsienio kalbos – vokiečių, mažai žinomos užsienio kalbos – prancūzų ir visai nežinomos užsienio kalbos – italų) 12 šrifto dydžio tekstai. Tyrimui taip pat buvo naudojami veidrodis ir chronometras.

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1550 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ernesta
  • Regimojo dėmesio apimties priklausomybės
    10 - 1 balsai (-ų)
Regimojo dėmesio apimties priklausomybės. (2017 m. Gruodžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/regimojo-demesio-apimties-priklausomybes.html Peržiūrėta 2019 m. Liepos 19 d. 11:37
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema