Regioniniai konfliktai Kosovas


Kosovo konfliktas. Nato konfliktai. Kosovo karas priezastys. Apie kosovo konflikta. Serbijos ir kosovo konfliktas. Kosovo karas. Kosovas konfliktas. Serbijos kosovo karas. Kosovo karas priešistorė. Kosovas konfliktai.

Įvadas. Konflikto priešistorė. Kosovo ,,dalybos“. Tarptautinės bendruomenės įsikišimas. Išbandymas europos vieningumui. Išvados. Literatūra ir šaltiniai. Kosovo krizė, įvykusi metams iki antro tūkstantmečio galo, kažkaip nesėkmingai užverčia šimtamečių žmonijos kančių puslapį. Aišku, pačios krizės pasėtos aukos yra neskaitlingos, lyginant su kitais šio šimtmečio konfliktais – pirmuoju ir antruoju pasauliniu karu, įvykiais vietname ir afganistane. Tuo pačiu tai, kad žmonės buvo brutaliai žudomi, tai kad vyko atviras genocidas pačiame europos kultūros židinyje, daugeliui europiečių buvo šokas. Pagaliau tai, kad po šaltojo karo sustiprėjusi europos sąjunga, nato negalėjo adekvačiai į bręstantį konfliktą reaguoti pačioje jo pradžioje, tai kad aljansas turėjo griebtis tik karinės jėgos, turėjo poveikį vakarų – rusijos santykiams, įtakojo jav santykius su europa ir paliko neišdildomą pėdsaką europos saugumui. Aišku, įtaka padaryta ne tik europai, nes kosovo krizė nėra tik ,,lokalinė“, ji vertinama ir pasauliniu mąstu (pvz. , belgrade nato raketai netyčia pataikius į kinijos ambasadą, šios krizės metu ,,susidūrė“ net ir tokių neeuropinių valstybių kaip kinija ir jav interesai).

Kosovo krizė, įvykusi metams iki antro tūkstantmečio galo, kažkaip nesėkmingai užverčia šimtamečių žmonijos kančių puslapį. Aišku, įtaka padaryta ne tik europai, nes kosovo krizė nėra tik ,,lokalinė , ji vertinama ir pasauliniu mąstu (pvz. , belgrade nato raketai netyčia pataikius į kinijos ambasadą, šios krizės metu ,,susidūrė net ir tokių neeuropinių valstybių kaip kinija ir jav interesai). [1 bajarūnas e. Nato ir kosovo krizė // skaitiniai apie nacionalinį ir tarptautinį saugumą, 2004, vilnius, d. – p. 53].

Darbo tikslas yra apžvelgti kosovo krizę nuo jos ištakų iki šių dienų. Supažindinus su krizės istoriniu kontekstu ir įvykų eiga bus bandomas įvertinti tarptautinės bendruomenės vaidmuo, jos ir jai padayta įtakaalbanų ir serbų istorikai pateikia absoliučiai priešingas teorijas apie apie pirmuosiuos dabartinėje kosovo teritorijoje įsikūrusius gyventojus bei šio regiono etninės sudėties kitimą. Anot serbų istorikų, dabatinės albanijos aukštumose ir pietrytinės juodkalnijos dalies kalnuose gyvenę albanai kosovo teritorijoje pasirodė tik xiv a. Kartu su užkariautojais turkais. Ilgus metus pačioje kosovo širdyje įsikūrusi serbijos monarchija iš ten valdė visą šalies teritoriją. Pasak serbų mokslininko p. Simič, kosovas - ,,tai vieta, kuri išauktina serbų kolektyvinį tapatumą išaukština jeruzalė . Šį emocinį prisirišimą lėmė 1389 m. Kosovo ,,juodųjų strazdų lauke vykęs mūšis, kuriame serbus įveikė osmanų kariuomenė. Šis pralaimėjimas, reiškęs galingosios viduržemių serbijos žlugimą, serbams padarė bene stipriausią poveikį per visą jų istoriją. Ir nors po pralaimėjimo kosovas tapo osmanų imperijos dalis, serbai visuomet buvo pasiryžę susigrąžinti šią teritoriją. [2 molis a. Konfliktas kosove: ištakos ir padariniai // krašto apsauga, 2004, vilnius, lr krašto apsaugos ministerija - p. 657 ].

Tuo tarpu albanai ,,istorines tiesas į kosovą grindžia savo tautos kilme. Albanų mokslininkų nuomone, albanų protėviai yra ilyrai (illyrians), kurie iki v a. Pr. Kr. Gyveno visoje šiaurinės albanijos ir dalies dabartinės serbijos ir juodkalnijos teritorijoje. Dėl šios priežasties albanai yra įsitikinę, kad jie, kaip ilyrų palikuonys, ir yra tikrieji ir pirmieji kosovo gyventojai. Albanams svarbus ir demografinis faktorius – didžiąją dalį kosovo gyventojų jau antrą šimtmetį sudaro būtent jie ir todėl, albanų nuomone, jie turi teisę patys spręsti provincijos likimą. Religija taip pat yra vienas veiksnių, kurstančių nesantaiką tarp serbų ir albanų. Po osmanų invazijos į balkanus xiv a.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2010 m.
  • 8 puslapiai (1745 žodžiai)
  • Universitetas
  • Domas
  • Regioniniai konfliktai Kosovas
    10 - 1 balsai (-ų)
Regioniniai konfliktai Kosovas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/regioniniai-konfliktai-kosovas.html Peržiūrėta 2020 m. Lapkričio 29 d. 09:32
×
33 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo