Reiškinių tarpusavio tyrimas


Reiškinių tarpusavio ryšių tyrimas.

Socialiniai ir ekonominiai reiškiniai yra ne izoliuoti vienas nuo kito, o tam tikroje priklausomybėje arba sąveikoje. Statistikos uždavinys – nustatyti šių reiškinių vystymosi dėsningumus bei išaiškinti jų tarpusavio priklausomybę bei ryšių sąveikos laipsnį. Visi ryšiai egzistuojantys tarp reiškinių gali būt skirstomi:

1) esminiai ir antraeiliai;

2) atsitiktiniai ir būtini;

3) pastovūs ir kintami;

4) tiesioginiai ir atvirkštiniai;

5) tiesiniai ir kreiviniai ir t.t.

Priklausomai nuo ryšių sąveikos laipsnio skiriami:

1) funkciniai;

2) stochastiniai (statistiniai).

Funkciniai ryšiai - tai ryšiai, kai pakitus veiksniui tam tikru dydžiu, tiksliai apibrėžtu dydžiu pasikeičia ir rezultatinio požymio reikšmė, t.y. kai kiekvieną rezultatinio rodiklio reikšmę griežtai apibrėžia veiksnio (arba veiksnių) reikšmė. Pvz., ryšiai tarp kvadrato kraštinės ir jo ploto.

Stochastiniai (statistiniai) ryšiai - tai ryšiai, kurie pasireiškia ne kiekvienu konkrečiu atveju, o skaičiuojant vidurkinius dydžius ir turint masinius reiškinius. Šie ryšiai nustatomi nagrinėjant socialinius ekonominius reiškinius. Koreliacinių ryšių buvimą šiuo atveju sąlygoja tai, kad socialinių ekonominių reiškinių kitimą apsprendžia ne pavieniai veiksniai, o jų grupės. Koreliacinių ryšių pavyzdžiais gali būti ryšiai tarp augalų derlingumo ir įterpto trąšų ar sėklų kiekio; tarp prekių paklausos ir jų kainos; tarp sugaišto laiko ruošiantis egzaminui ir jo įvertinimo. Stochastiniai (statistiniai) ryšiai būna:

1) tiesioginiai – kai veiksnio ir rezultatinio požymio reikšmės kinta viena ir ta pačia linkme. Pvz. ryšiai tarp žemės kokybės ir augalų derlingumo - gerėjant žemės kokybei, derlingumas didėja, kitiems veiksniams esant nekintantiems;

2) atvirkštiniai - kai veiksnio ir rezultatinio rodiklio reikšmės kinta priešingomis kryptimis - vienam požymiui didėjant, kitas - mažėja, ir atvirkščiai. Pvz. ryšiai tarp augalų derlingumo ir jų išauginimo savikainos; didėjant derlingumui, savikainai mažėja. .

Ryšių tyrimo metodai - tai metodai, naudojami reiškiniams, susijusiems tiek funkciniais, tiek stochastiniais ryšiais, tirti. Pagrindiniai iš šių metodų yra:

  • Statistika Analizė
  • Adobe PDF 464 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai
  • Adomas
  • Reiškinių tarpusavio tyrimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Reiškinių tarpusavio tyrimas. (2015 m. Lapkričio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/reiskiniu-tarpusavio-tyrimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 23:58
×