Reitingavimo agentūrų veiklos poveikis ES finansų sistemai


Įvadas. Kredito reitingas. Kredito reitingo agentūrų istorija. Kredito reitingų agentūrų veikla. Standard & Poor‘s valstybių kredito reitingų suteikimas. Moody‘s valstybių kredito reitingo suteikimas. Fitch valstybių kredito reitingo suteikimas. Kredito reitingavimo agentūrų trūkumai. Reitingavimo agentūrų poveikis finansų sistemai. Kreditų reitingų agentūrų veiklos pokyčiai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šis darbas yra suskirstytas į keturias dalis. Pirmojoje dalyje sužinojome kas tai yra kredito reitingas, antrojoje – plačiau šnekėjome apie būtent kredito reitingų agentūras, jų reitingų sudarymo modelius, bei trūkumus. Trečiojoje dalyje šnekama apie poveikį finansinėmis sistemomis, kiek svarbi yra agentūros veikla šaliems finansams. Paskutinėje dalyje – kalbame apie Europos Parlamento incijuotus pokyčius, kuriais siekiama sugriežtinti kredito agentūrų veikla Europos Sąjungos šalyse.

Tik trys šalys pasaulyje gali pasigirti, jog nėra niekam įsiskolinusios (Brunėjus, Lichtenšteinas, Makao ir Palau). Taigi skolinimasis yra svarbus reiškinys šiais laikais, tačiau įvairūs ekonominiai, bei politiniai procesai, kurie keičia valstybių finansines situacijas priverčia valstybes įvertinti savo galimybes skolinantis. Kredito reitingo agentūros gali padėti pasiskolinti geromis sąlygomis, tačiau reitingų agentūros yra griežtos ir jeigu jų prognozės yra blogos šalims, tai gali skolinimasis labai daug kainuoti (palūkanos ir t.t.).

Darbo temos aktualumas: Kredito reitingo agentūros šiais laikais turi labai didelę reikšmę šalims, kurios nori skolintis palankiausiomis sąlygomis. Kadangi krizės laikotarpiu kilo įtarimas, ar reitingavimo agentūros sugeba tiksliai įvertinti kreditingumą ir kodėl nesugeba iškart numatyti būsimų finansinių įsipareigojimų nevykdymo Graikijos, Portugalijos, Ispanijos ir Airijos atvejais. Iš to išplaukia įvairios problemos, jog agentūros nesugeba gerai vykdyti savo veiklos.

Problema: Taigi pagrindinė darbo problema, kokį poveikį Europos Sąjungų šalių finansams turi kredito reitingo agentūros ?

Tyrimo objektas: Tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti pagrindinių trijų reitingo agentūrų (Fitch, S&P, Moody’s) reitingo sudarymo metodus, taip pat išsiaiškinsime pokyčius, kuriuos inicijavo Europos Parlamentas siekiantis, jog agentūrų veikla taptų kuo skaidresnė ir patikimesnė.

Pagrindinis darbo tikslas: Išnagrinėjus pagrindinių reitingo agentūrų naudojamus modelius, bei išsiaiškinus visus jų pokyčius, kuriuos inicijavo Europos Parlamentas sužinoti, kokia tai duos naudą ateityje, kad nepasikartotų krizės laikotarpio įvykiai.

Išskiriami pagrindiniai klausimai: Kokia reikšmę turi reitingo agentūros ? Ar reitingo agentūros gerai vykdė savo darbą krizės metu ? Koki pokyčiai ir kas juos inicijavo padaryti nuo krizės periodo reitingo agentūroms ?

Dėstymo struktūra: Pirmoje dalyje išsiaiškinsime kredito reitingų agentūrų veiklą, jos istorija, atsiradimo priežastis. Antrojoje dalyje sužinosime kredito reitingo agentūrų veikimą, jų naudojamus modelius sudarant reitingus, taip pat trūkumus. Trečiojoje dalyje siekėme išsiaiškinti kokį poveikį kredito reitingų agentūros turi finansų sistemoms. Paskutinėje, ketvirtojoje darbo dalyje sužinojome, koki pokyčiai buvo atlikti kredito reitingų agentūrų veikloje.

Kredito reitingas tai – gebėjimo įvykdyti skolinius įsipareigojimus įvertinimas.

Iš šios dalies matome, jog informaciją, kurią suteikia kredito reitingai investuotojams apie gebėjimą vykdyti finansinius įsipareigojimus palengvina investuotojo užduotį pasirenkant ar vertą investuoti ar ne, kadangi jis jau žino beveik visą jam reikalingą informaciją apie investicijas į kurias planuoja investuoti, žino rizikas kurios gręsia ir įvertindamas jas gali nuspręsti ar jam verta ar ne investuoti. Taip pat matome, jog seniau įtakinguose laikraščiuose kredito agentūros buvo lyginamos su didžiausia jėga pasaulyje, todėl galima teigti, jog kredito reitingai užima didelę dalį šalių ekonomikose jau nuo XX amžiaus.

Apibendrinant šią dalį galima teigti, jog karas yra labai didelis veiksnys, kuris mažina kredito reitingą.

Taigi toliau šiame darbe nagrinėsime pagrindinių trijų kredito reitingavimo agentūrų t.y. Standard & Poor‘s, Moody‘s ir Fitch valstybių kredito reitingų suteikimo metodus.

Šioje darbo dalyje plačiau nagrinėsime „Moody‘s“ reitingavimo agentūros veiklos metodus sudarant reitingą įvairioms šalims. Nustatant valstybės kreditingumo reitingą „Moody‘s“ naudoja trijų etapų procesą.

Pirmajame etape nagrinėjama koks yra šalies ekonominis pajėgumas ir institucinis šalies stiprumas.

Antrajame etape „Moody‘s“ nagrinėja kiek vyriausybė yra pajėgi finansiškai, bei nustatomas jautrumas staigaus reitingo pažeminimo ir tiesioginės skolos grąžinimo riziką.

Trečiajame etape remdamiesi gautais duomenimis iš praeitų dviejų etapų, bei įvertine kitus veiksnius, kurie buvo nenagrinėjami pirmajame ir antrajame etape suteikia galutinį valstybės kredito reitingą.

„Moody‘s“ įvertinimas yra panašus kaip ir „S&P” abiejuose įvertinamos ekonominiai pajėgumai, bei įvertinamas vyriausybės (politinis) darbas.

„Fitch“ yra pati įtakingiausia kredito reitingo agentūra. Taigi sudarinėdami reitingą jie atsižvelgia į šias keturias sritis, kurias išanalizuoja ir sudaro reitingą:

  • Finansai Kursinis darbas
  • Microsoft Word 105 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (5203 žodžiai)
  • Universitetas
  • Paulina
  • Reitingavimo agentūrų veiklos poveikis ES finansų sistemai
    10 - 10 balsai (-ų)
Reitingavimo agentūrų veiklos poveikis ES finansų sistemai. (2015 m. Spalio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/reitingavimo-agenturu-veiklos-poveikis-es-finansu-sistemai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 08:27
×