Rekreacija istoriniu aspektu


Įvadas. Senovės Graikija. Senovės Roma. Viduramžiai. Renesansas. Naujieji amžiai. Rekreacija Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas.

Rekreacija tai tokia veikla, kuria žmogus užsiima ne darbo metu - laiku, kuris lieka nuo darbo, fiziologinių poreikių tenkinimo ir buities tvarkymo. Ji skirta saviugdai ir kitų ugdymui, skirta malonumui. Rekreacija  yra labai senas reiškinys, glaudžiai susijęs su žmonijos evoliucija. Jos veiklos pobūdis priklauso nuo socialinių - kultūrinių sąlygų. Nuo to laiko, kai žmonės pradėjo gyventi sėsliai, atsirado pirmosios rekreacijos užuomazgos. Žinoma, tuometiniai gyventojai mažai kreipė dėmesį į fizinės būklės palaikymą, tačiau jau galima buvo įžvelgti religijos, sporto, meno elemntų. Dar iki 500 m. Pr. Kr. žmonių laisvalaikio leidimo būdai visiškai neišsiskyrė iš buities, visuomeninio gyvenimo. Rekreacijos istorinės raidos analizavimas, leidžia geriau suprasti, ko žmonėms reikėjo nuo amžių amžių..

Europa viduramžiais – nuo 476 m. iki XVI a. pradžios – pasižymėjo religinio požiūrio viešpatavimu bei ženkliu kultūriniu nuopoliu. Laikas buvo dalijamas ne į darbo laiką ir laisvalaikį, o į paprastas ir šventas dienas. Per šventes vykdavo dideli turgūs, buvo rengiamos imtynės, šokiai, futbolas, šaudymo iš lanko varžybos, gaidžių peštynės. Viduriniųjų amžių feodalų nemaža gyvenimo dalis prabėgdavo kariaujant, todėl vienas iš svarbiausių jų užsiėmimų buvo karinės pratybos. Su tuo susijusi ir šiam laikotarpiui būdinga riterių pramoga – turnyrai.

Medžioklė. Vidurmažiais medžioklė buvo pasiturinčių žmonių privilegija. Šis užsiėmimas leido žmonėms praktikuotis su ginklais, geriau įvaldyti kovos techniką. Miškai, kuriuose buvo medžiojama, priklausė monarchams ir juose galėjo medžioti tik jie ir jų pavaldiniai. Dažniausiai aukomis tapdavo smulkūs gyvūnai, kuriuos susekdavo specialiai tam auginti naminiai šunys. Medžioklė tarnavo rekreaciniais tikslais, didikai turėdavo laiko atsipūsti gamtoje, ūgdyti savo fizinę ištvermę.

Riterių turnyrai. Riterių turnyrai, kaip ir daugelis kovos menų formų, buvo palitusios viduramžiais. Žiūrovai rinkdavosi į tam skirtas arenas, kurios buvo įrengtos po atviru dangumi, pasižiūrėti kaip kaunasi ilgai treniruoti ir puikiai kalaviją valdantys kovotojai. Iš pradžių riteriai kaudavosi su aštriais ginklais ir tik po to dėl didelio mirčių arenoje skaičiaus kardai buvo pakeisti kuokomis ir kitais bukais įnagiais. To meto žmonėms tai buvo vienas iš populiariausių atsipalaidavimo būdų. Turnyrai pritraukdavo ne tik minias žiūrovų, bet taip pat ir šimtus dalyvių iš kitų pasaulio šalių.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (1811 žodžiai)
  • Universitetas
  • Birute
  • Rekreacija istoriniu aspektu
    10 - 6 balsai (-ų)
Rekreacija istoriniu aspektu. (2015 m. Birželio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/rekreacija-istoriniu-aspektu.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 09:41
×