Religija ir etika


Įvadas. Dėstymas. Dievas ir moralinis žinojimas. Supranatūralizmas religinėje etikoje. Gėris kaip transcendentalija. Etika ir moralė. Sinderezė ir sąžinė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Kas yra etikos objektas? Kokia moralinių normų kilmė? Ar istoriškai susiklostęs etikos subordinavimas religijai redukuojamas į istorines aplinkybes, o gal yra esminio vidinio ryšio išraiška? Šie fundamentalūs ne tik disciplininiu, bet ir kultūriniu požiūriu klausimai gali būti svarstomi mažiausiai dviem aspektais – istoriniu ir autoriteto. Pabrėžtina, kad etikos ir religijos sričių susidūrimo provokuojamos aktualijos yra paskatintos ne smalsumo ar prigimtinio pasipriešinimo bet kokiam normatyvumui (nors šie motyvai neabejotinai buvo ir yra svarbūs).To priežastis yra giluminiai konfliktai etikoje ir religijoje, arba, tiksliau, etikos bei religijos atidengti konfliktai pačioje moralėje.

Etikos ir (ar) religijos klausimai paprastai sueina į Dievo ir (ar) gėrio problemą. Tačiau viena yra dalykui ar veiksmui būti geram ir visai kas kita yra žinoti, kad tai yra gera. Per tolesnius teistinės etikos debatus buvo pasiūlyta tik pastarąją aplinkybę (žinojimą) subordinuoti Dievui (religijai). Tai reikštų, kad nors dalyko gerumas arba blogumas gali būti nesusijęs su Dievo valia, žinojimas, ar tai gera ar bloga, yra Dievo valioje. Toks požiūris tarsi ir sprendžia Eutifrono dilemą ir labai padidina moralės ir religijos kooperacijos galimybes („vidinis balsas“, „ribinės intuicijos“ir pan.). „Galime tarti, kad tiek, kiek moralinis žinojimas priklauso nuo Dievo valios, tiek etika priklauso nuo religijos epistemologiškai, o tokia priklausomybė yra būtina moralaus apsisprendimo ir veiksmo sąlyga“ teigia M.Briedis (Moralės kilmės klausimu: ar etika priklauso nuo religijos? 2008) Kaip ir pirmame skirsnyje, turime iš karto atidėti „vulgariąją“ subordinacijos versiją:Dievas turi būti laikomas moralinio žinojimo šaltiniu todėl, kad jis yra bet kokio žinojimo šaltinis.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 347 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1511 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ann77
  • Religija ir etika
    10 - 10 balsai (-ų)
Religija ir etika. (2015 m. Gruodžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/religija-ir-etika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 16:02
×