Reljefo vaizdavimas planuose ir žemėlapiuose skaidrės


Reljefo vaizdavimas planuose ir žemėlapiuose. Darbo tikslas. Reljefas. Pagrindiniai reljefo elementai. Reljefo vaizdavimas aukščio taškais. Reljefo vaizdavimas horizontalėmis. Horizontalių savybės. Horizontalių brėžimo būdai. Juostinis (hipsometrinis) spalvinimas. Šešėliavimas. Šešėliavimo šedevras. Įrankiai šešėliavimui atlikti. Įvairios technikos. Naujos technologijos. Programinė įranga. Išvados. Literatūra.

Pagrindinis darbo tikslas - išsiaiškinti kokiais būdais reljefas vaizduojamas planuose ir žemėlapiuose. Bandydamas tą išsiaiškinti išskyriau tokius pagrindinius uždavinius: Apsibrėžti kas yra reljefas ir kokios yra jo savybes. Įvardinti ir paaiškinti pagrindinius reljefo vaizdavimo būdus. Išvardinti šių laikų technologijas kuriomis remiantis vaizduojamas reljefas.

Horizontalės – tai vienodo aukščio taškus jungiančios linijos (kreivės). Horizontalių laiptas žymimas raide h ir tai yra vienodas atstumas tarp lygio paviršiaus taškų svambalo linijos kryptimi.

P. Variakojo (Geodezija, 1984) knygoje detaliai aprašomas klasikinis braižymo būdas nesinaudojant šiuolaikinėmis skaitmeninėmis technologijomis, kurį minėjau ir savo darbe. Nors tai ir yra pasenęs būdas, bet vis dar naudingas norint geriau suvokti kas yra reljefas ir kaip jis yra braižomas. Analitiškai nustatoma taškų padėtis. Interpoliavimas pasinaudojant lygiagrečiomis linijomis. Interpoliavimas spinduline diagrama. Interpoliavimas iš akies.

Juostinis (Hipsometrinis) spalvinimas padeda geriau suvokti paviršiaus nelygumus. Tokia technika yra dažniausiai naudojama smulkaus mastelio topografiniuose žemėlapiuose. Žemumos spalvinamos dažniausiai tamsiai žaliai, lygumos – šviesiai žaliai, aukštumos gelsvai, o kalnai – rudai. Spalvos intensyvumas priklauso nuo aukščio.

Žinomiausiu ankstyvojo šešėliavimo atveju laikoma kartografo Hanso Konrado Gygerio (Hans Conrad Gyger 1599-1674) 17 amžiuje nupieštas Ciuricho kantono žemėlapis. Matuodamas apylinkes ir piešdamas šį žemėlapį jis užtruko 38 metus. Šis žemėlapis laikomas vienu įstabiausių šešėliavimo technikos pavyzdžių.

  • MS PowerPoint 1158 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (661 žodžiai)
  • Universitetas
  • Šarūnas
  • Reljefo vaizdavimas planuose ir žemėlapiuose skaidrės
    10 - 7 balsai (-ų)
Reljefo vaizdavimas planuose ir žemėlapiuose skaidrės. (2015 m. Gruodžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/reljefo-vaizdavimas-planuose-ir-zemelapiuose-skaidres.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 06 d. 04:58
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo