Renesansas aprašymas


Renesanso sukuosenos. Renesanso epochos sukuosenos. Renesanso epocha lietuvoje literatura. Renesansas italijoje. Renesanso sukuosenos\. Kas yra renesansas skaidres. Baroko styliaus sukuosenos. Renesanso geometrinių formų šukuosenos. Kaip vertino zmogu renesanso epochoje. Sukuosenos renesanso laikotarpis.

Renesansas. Humanizmas. Reformacija. Kontrreformacija. Jėzuitai. Reformacija Lietuvoje. Geografiniai atradimai. mokslas. Menas. Brandžiojo renesanso stilius: Venecijos biblioteka. Literatūra. Naudota literatūra.


Žodis renesansas reiškia atgimimą, atgijimą. Tai buvo antikos atgaivinimo, mokslo, meno ir literatūros pakilimo laikotarpis. Renesansas prasidėjo vėlyvaisiais viduramžiais vakarų europoje xv- xvia. Renesanso tėvyne laikoma italija, nes čia atgimimas prasidėjo anksčiau, dar xiv a. Nors dar randama renesanso užuomazgų italijoje jau xiii a.

Kadangi italijoje greičiausiai ekonomiškai sustiprėjo buržuazija, kuri virto svarbiausia klase, veržliai kopiančia į ekonominio ir kultūrinio italijos miestų gyvenimo viršūnes, todėl galima pagrįsti kodėl renesansas pirmiausiai pradėjo formuotis italijoje.

Italijoje nebuvo centralizacijos, užtat nebuvo ir perėjimo prie absoliutizmo. Trečiojo luomo veiklos niekas nevaržė, ir jis, iškovojęs ne vieną pergalę, miestuose įvedė savo tvarką. Ypač svarbus miestas yra florencija. Jis anksčiau ir ryžtingiau atsikratė senjorinės priklausomybės nuo toskanos baronų. Pramonės, prekybos ir bankų išaugimas suteikė jėgų ir pasitikėjimo popolanų klasei - pirkliams, pinigų keitėjams ir amatininkams. Florencijos popolanai išleido 1293 metais teisingumo įstatumus , pagal kuriuos iš dvarininkų buvo atimtos rinkimų ir politinės teisės. Pirkliai, amatininkai tapo pilnavaldžiu organu, o popiežiaus valdžia pergyveno krizę, germanų imperatorių ketinimai užimti valdžią italijoje buvo nesėkmingi.

Vėliau nevienodu tempu ir savitomis realistinėmis formomis renesansas plito kitose šalyse. Jis išreiškė naują pasaulietinį požiūrį į gyvenimą. Į šiaurę už alpių renesansą skatino buržuazinės revoliucijos prieš feodalizmą, jo ideologiją ir kapitalistinių visuomeninių santykių s humanizmas - tai nauja pasaulio vizija, žinių atnaujinimas, naujas literatūros ir meno vertinimas, naujai apmąstyta pedagogika, kritiškas žvilgsnis į tradicijas ir institucijas, naujas požiūris į žmogų. Lotyniškai humanus reiškia žmogiškas, susijęs su žmogumi. Humanistai norėjo atkreipti dėmesį į gyvenimą žemėje, surasti pasaulio prasmę, kiekvieno žmogaus sugebėjimus ir galimybes. Humanistams buvo svarbu ieškoti kultūros ištakų. Jie norėjo grįžti prie pirminių antikos raštų ir pagal juos vertinti viduramžių visuomenės gyvenimą. Meno kūriniuose ieškojo objektyvių grožio pažinimo kriterijų, naudojosi įvairiais mokslais - fizikos ir statikos, anatomijos ir geometrijos dėsniais. Humanistai vertino visapusiškai išsilavinusį žmogų, pasireiškiantį įvairiose srityse: moksle, mene, politinėje veikloje. Nemaža humanistų kaip tik ir buvo tokie - rašytojai ir politiniai veikėjai, menininkai ir mokslininkai: l. B.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (3275 žodžiai)
  • Gabrielė
  • Renesansas aprašymas
    10 - 1 balsai (-ų)
Renesansas aprašymas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/renesansas-aprasymas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 26 d. 19:10
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo