Renesansas: Kultūrinis ir istorinis konspektas


Kultūrinis kontekstas. Renesansas Europoje ir Reformacija. Renesansas – Europos civilizacijos laikotarpis nuo viduramžių iki naujųjų laikų (XIV–XVI a.


6 skyrius „Apie tris žmonių luomus mūsų tautoje ir ar visi jie naudojasi ta pačia laisve“)

Renesansas – Europos civilizacijos laikotarpis nuo viduramžių iki naujųjų laikų (XIV–XVI a.).

Žodis renesansas kilęs iš prancūzų kalbos ir reiškia atgimimą. Ši sąvoka vartojama norint pabrėžti perėjimą iš viduramžių į naujuosius amžius, kai žmonės vadavosi iš teocentrinio pasaulio suvokimo (kad pasaulyje svarbiausias yra dievas).

Renesansas prasidėjo Italijoje XIV a. Čia intelektualai ir menininkai būrėsi į taip vadinamas humanistų draugijas (humanistais vadinti humanitarinį išsilavinimą įgiję, antikos studijoms atsidėję mokslininkai, menininkai, didžiausia vertybe laikę žmogų).

1. Mėginimas atgaivinti antiką, t.y. mėgdžioti graikų ir romėnų architektūrą, skulptūrą, orientuotis į geriausius senosios Romos literatūros pavyzdžius.

Antikos mąstytojai tvirtino, kad gražus ir geras žmogus, kuris yra gražaus kūno, teisingas, narsus, savo jėgas ir gebėjimus skiria tėvynei. Jo gyvenimą lemia ir valdo dievai (likimas).

Viduramžiais buvo teigiama, kad viskas priklauso nuo Dievo valios, žmogus yra menkas, nuodėmingas, todėl, norėdamas užsitarnauti amžiną pomirtinį gyvenimą, privalo atsižadėti žemiškų džiaugsmų, gyventi asketiškai (atsisakyti kūniškų malonumų, pasninkauti, dėvėti šiurkščius drabužius, plaktis rimbu ir t.t.).

a) išsilavinęs (mokantis lotynų ir graikų kalbas, suprantantis meną, literatūrą);

Išvada: Renesanso laikais aukštinamas ne Dievas, o žmogus, nes turi įvairių talentų, yra kūrybingas (nesuvaržytas, lakios vaizduotės), smalsaus proto. Pabrėžiamas individo išskirtinumas, optimizmas, pasitikėjimas ne likimu, o savo intelektu.

Pavyzdžiui, italų filosofo Džovanio Piko dela Mirandolos kūrinyje „Kalba apie žmogaus orumą“ Dievas, kreipdamasis į žmogų, sako, kad nepadarė jo nei dangiško, nei žemiško. Žmogus, būdamas laisvas ir pagarbos vertas, pats turi teisę rinktis savo gyvenimo kelią: nusileisti iki žemiausių, neprotingų būtybių (degraduoti) ar savo dvasios valia pakilti iki aukščiausių, dieviškų būtybių.

Reikšmingos mūsų laikų žmogui ir prancūzų mąstytojo Mišelio de Montenio mintys, paskelbtos knygoje „Esė“, kur teigiama, kad likimas žmogui negali atnešti nei laimės, nei nelaimės, nes gėrio ir blogio suvokimas priklauso tik nuo paties žmogaus požiūrio į juos, tai yra gyvenimu patenkintas, jaučiasi laimingas tas žmogus, kuris pats taip apie save mano, bet nebūtinai tas, apie kurį taip galvoja kiti. Taigi svarbiausia yra žmogaus nuomonė.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1949 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Dominyka
  • Renesansas: Kultūrinis ir istorinis konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Renesansas: Kultūrinis ir istorinis konspektas. (2020 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/renesansas-kulturinis-ir-istorinis-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 29 d. 21:46
×
108 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo