Renesansas LDK: menas ir literatūra


Renesansas LDK. menas ir literatūra. Kas yra renesansas? Renesanso pradžia LDK. Architektūra. Renesanso stiliaus architektūra LDK. Vilniaus žemutinė pilis. Vilniaus universiteto Didysis kiemas. Šv. Mykolo bažnyčia. LDK miestai renesanso laikotarpiu. Dailė. Dailė ldk. Potretai. Taikomoji dailė. Grafika. Literatūra. LDK literatūra.


LDK renesansas plito nuo 16a. Pradžios 17a. vidurio. Nors humanistinį išsilavinimą turinčių LDK žmonių buvo jau didžiojo kunigaikščio Aleksandro dvare, tačiau proveržis įvyko 1519 m. po Žygimanto Senojo vedybų su Milano kunigaikštyte Bona Sforza. Ji į Lenkiją ir Lietuvą atsivežė italų architektų, dailininkų, muzikų, taip pat išauklėjo savo vyrą Žygimantą Augustą aukštuomenės manierų. Su Bonos vardu siejamas įvairių naujovių įdiegimas: nuo šakutės iki įmantrių pokylių šokių.

LDK, kaip ir kitose Vakarų Europos šalyse, nubuvo antikos paminklų ir išpuoselėtų miestų. LDK vyravo medinė architektūra, nes dėl silpnesnės ekonomikos trūko statybai tinkamų akmenų, tinkamų mūrinei architektūrai. Būtent dėl šios priežasties renesanso stilius plito daug lėčiau, nei kitose šalyse.

Ją pastatė iš Italijos pakviesti architektai 1520-1530 metais. Vilniaus žemutinės pilies rūmai buvo pastatyti iš plytų ir papuošti tašytais akmenimis. 17 amžiaus pradžioje jie buvo reonstruojami, bet neprižiūrimi 17-18 a. sunyko ir 1801m caro įsakymu buvo nugriauti. 2002 metais rūmus pradėta atstatyti, dabar jie vadinami Valdovų rūmais.

Renesanso principais vadovautasi ir planuojant miestus: juose buvo kvadratinių turgaus aikščių ir iš jų išeinančių dviejų viena kitai statmenų gatvių. Pagal tokį stilių buvo iš naujo suplanuoti Kauno, Kretingos, Biržų ir kiti miestai, buvo statomos rotušės.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 2957 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (660 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Milda
  • Renesansas LDK: menas ir literatūra
    10 - 7 balsai (-ų)
Renesansas LDK: menas ir literatūra. (2016 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/renesansas-ldk-menas-ir-literatura.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 16:15
×