Renesansas Lietuvoje


Renesansas lietuvoje skaidres. Renesansas lietuvoje rasinys. Renesanso epocha lietuvoje. Lietuvos renesansas. Renesanso sukuosenos. Renesansas lietuvoje referatas. Rasinys apie renesansa. Renesansas rasinys. Renesanso sukuosena. Rasinya apue renesansa.

Renesansas Lietuvoje. Renesansas išplito Lietuvoje, kaip ir kai kuriose vidurio Europos šalyse, XVI a. Pradžioje. Jis truko iki XVII a. Vidurio. Renesansą skatino Lietuvos ekonominis stiprėjimas ir naujos humanistinės idėjos, einančios iš tų šalių, su kuriomis buvo palaikomi ekonominiai ir politiniai ryšiai. Tuo metu Lietuvoje intensyvėjo žemės ūkis ir didėjo jo produktų pasiūla.

Renesansas išplito Lietuvoje, kaip ir kai kuriose vidurio europos šalyse, xvia. Pradžioje. Jis truko iki xviia. Vidurio. Tuo metu Lietuvoje intensyvėjo žemės ūkis ir didėjo jo produktų pasiūla, plėtėsi vietinė ir užsienio rinka, augo senosios gyvenvietės, kūrėsi nauji miestai, kuriuose gausėjo amatininkų, steigėsi nauji cechai, kilo buities ir meno dirbinių gamyba. Tačiau Lietuvos miestai neišsikovojo tokių teisių, kaip vakarų europoje, nesivystė buržuazijos klasė, tik stiprėjo feodalizmas. Ekonominiam stiprėjimui ir feodalų pajemoms turėjo reikšmės padidėjęs valstiečių baudžiavinis išnaudojimas, kuris įteisintas žygimanto augusto valakų reforma, kuri įvyko 1557 metais. Nemažai pajamų davė miestai, todėl feodalai rūpinosi jo augimu: plėtė amatus, skatino didesnę jų specilizaciją, produkcijos kokybę. Valstiečių priešinimasis, bajorijos nepasitenkinimas, karai su rusija ir totoriais alino feodalinę santvarką, stabdė kultūros plitimą ir privedė prie Lietuvos ir lenkijos unijos, kuri buvo pavadinta lublino unija ir pasirašyta 1569 metais. Ji sukėlė ekonominį ir politinį smukimą.

Kultūrinius ryšius plėtė feodalinės diduomenės kelionės po europą. Didikai, turtingi pirkliai, amatininkai savo vaikus siuntė mokytis į europos universitetus: prahos, bolonijos, leipcigo, vitenbergo, krokuvos ir kt. Jie ten susipažindavo su humanizmu, renesansu, o vėliau su reformacija. Tai matydama smulkioji bajorija ir miestiečiai reikalavo, kad ir jų krašte būtų tokių mokyklų. Abraomas kulvietis įsteigė humanistinio pobūdžio kolegiją, kuri veikė 1539-1542m.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (677 žodžiai)
  • Žymantas
  • Renesansas Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Renesansas Lietuvoje. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/renesansas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 15:06
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo