Renesanso epocha


Referatas apie renesanso epocha. Renesanso epocha referatas. Renesanso epocha tematika. Renesanco laimejimai. Rasinys sekmingos asmenybes renesanso. Renesanso arka. Renesansas ir renesansai referatas. Epochos renesansas.

Renesanso epocha. XV a. Europoje vyko didelis kultūrinis sąjūdis, vadinamas renesansu (atgimimu, turimas galvoje antikos atgimimas). Renesansas prasidėjo klestinčiuose Italijos miestuose, jo šaltinis iš naujo atrastos senovės graikų ir romėnų dailės, literatūros ir mokslo idėjos. Renesanso žmogus labai domisi filosofija, teologija, literatūra, tapyba ir kitais menais, matematika, medicina, astronomija ir t. t.

Xv a. Renesanso žmogus labai domisi filosofija, teologija, literatūra, tapyba ir kitais menais, matematika, medicina, astronomija. Dažnai humanistas rašytojas, menininkas yra kartu ir mokslininkas. Italijos renesansas skirstomas į du laikotarpius: xv a. Vadinamas ankstyvuoju renesansu, o xvi a. (tiksliau pirmasis jo trečdalis) – brandžiuoju renesansu. Svarbiausias ankstyvojo renesanso kultūros ir meno centras buvo florencija. Florenciją klestėjimo metu valdė medičiai turtingiausių europos finansininkų šeima. Jie buvo puikiai susi pažinę su antika ir rėmė naujus menininkus bei jų idėjas. Xvi a. Centras persikėlė į romą. Svarbus vaidmuo šiuo laikotarpiu teko ir venecijai. Iš esmės pakito architektūra. Nors to meto architektai gaudavo vis daugiau užsakymų statyti visuomeninius pastatus, didžiausi laimėjimai vis dar susiję su bažnytinių pastatų statyba. Jų architektūroje ir dekore atsisakoma visko, kas priminė gotiką. Dėl antikos įtakos tobulesniais pradedami laikyti statiniai, kuriuos užbaigia kupolas. Toks pavyzdys romos panteonas. Žymiausias ir didingiausias renesanso epochos kupolinis statinys šv. Petro katedra romoje. Jos statyba truko daugiau kaip šimtą metų. Iš dešimties statybai vadovavusių architektų žymiausi buvo pirminio projekto autorius bramantė ir mikelandželas. 132m. Aukštyje iškilęs gigantiškas katedros kupolas tai mikelandželo sukurtas šedevras. Ši katedra išsiskiria tobulumu ir harmonija. Nepaisant milžiniško perimetro ir aukščio, ji nesiveržia į dangų kaip gotikinės katedros. Šv. Petro katedra visa savo esybe tarytum garbina ir aukština ne tiek dievą, kiek savo kūrėją žemiškąjį žmogų. Renesanso epochos pastatus puošia kolonos, piliastrai, liūtų galvos ir pučiai (nuogi sparuoti arba nesparnuoti berniukai), gipsiniai gėlių ir derliaus gėrybių vainikai, akantolapai ir kitos detalės, kurių pavyzdžių buvo rasta senovės romos pastatų griuvėsiuose. Didelė jų dalis puošybai buvo naudojama iki xx a. Pradžios. Vėl paplito pusapvalė arka. Pasiturintys žmonės ėmė skirti daugiau dėmesio savo gyvenamosios vietos gožiui ir patogumui. Vietoj buvusių prigludusių vienasprie kito namų atsirado plačiais fasadais į gatvę pasukti rūmai. Savoforma jie priminė kvadratą, centrinė dalis keturkampis atvirų arkadų apsuptas kiemas. Paprastai rūmai buvo trijų aukštų. Niūrūs pirmųjų aukštų išoriniai fasadai dažnai apmūryti grubiai tašytų akmenų blokais, o kiti aukštai švelniau apdorotais akmenimis.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2010 m.
  • 4 puslapiai (1848 žodžiai)
  • Auksė
  • Renesanso epocha
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Renesanso epocha. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/renesanso-epocha.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 16:51
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo