Renesanso filosofijos ir kultūros pagrindinės idėjos


Renesanso filosofijos ir kultūros pagrindinės idėjos. Reformacijos Idėjos. Filosofijos vaidmuo kultūroje. Protorenesansas mene. Literatūros sąrašas.


Renesanso kultūros ir meno tevyne laikoma Italija, o pavizdiniu miestu yra išlikusi Florencija. Šiuo laikotarpiu visuomenė iškėlė antikos principus, siekė mokslo, meno, skelbiant minties ir kūrybos laisvę, buvo atspauzdinta pirmoji knyga. Naująjame amžiuje nebuvo vienos pagrindinės pasaulėžiūros, bet ji pasižymėjo kultūros, filosfinės minties išlaisvinimu, visuomenė siekė kažko naujo mene, gyvenime, religijoje. Tuo metinė reformacija padalijo vakarų bažnyčia į protestantiškąja ir katalikiškąja. Renesanso epochoje susiformavo įvairios valstybių valdymo ir visuomeninio gyvenimo tobulinimo teorijos: vienos teigė krikščioniškosios ir pasaulietinės moralės vienybę, kitos pripažino valdovų teisę būti aukščiau įstatymo. 

Šiame laikoterpyje vystėsi humanizmo idėjos, tai žmonių savivertę, teisę ir lygybę kelenti pažiūra. Žmonės ėmė įsitikinti, kad ne tik krikščionys gali būti teisūs, bet kad svarbiausias argumentas yra mąstantis protas. Todėl ir pati Renesanso filosofija yra perdaug retoriška, literatūriška.

Reformacinės idėjos reiškėsi per religija. Tad Renesanso filosofineme kontekste jos išsiskira didžiausiu poveikiu masiniuose liaudies politiniams ir socialiniams sąjudžiams. Šventoji Romos imperija buvo stipriai sukrėsta visą Europa apėmusio antifeodalinio sąjudžio, kuris savo idielogija buvo nukreiptas prieš popiežiškąją katalikybę.

Tai kas vyko renesanso metu, buvo puikiai pavaizduota ir mene. Tapyba išreiškė visus epochos etapus, skleidė naujoves, buvo glaudžiai susijusi su religija, naujais terminais; šviesotamsa, imta naudoti dvimatę perspektyvą.

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. (2011). Lietuvių literatūros chrestomatija 11 kl. 1 d. Renesansas. Barokas. Apšvieta. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas.

  • Filosofija Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 697 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1428 žodžiai)
  • Kolegija
  • Klaudija
  • Renesanso filosofijos ir kultūros pagrindinės idėjos
    10 - 10 balsai (-ų)
Renesanso filosofijos ir kultūros pagrindinės idėjos. (2016 m. Vasario 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/renesanso-filosofijos-ir-kulturos-pagrindines-idejos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 07:19
×