Rikardo ekonominės teorijos


Trumpai apie Rikardą. Pirmtakų ir Rikardo idėjų paraleliškumas. Gyvenamasis laikotarpis. Įtaka. Ekonominės teorijos. Prekių vertės teorija. Žemės vertės teorija. Darbo užmokesčio teorija. Pelno teorija.

L. von Mises‘as yra pasakęs, kad negalima nepripažinti istorinio fakto: daugelio verslininkų, ir pirmiausia D.Rikardo, indėlis į ekonomikos mokslo plėtrą yra didžiulis. Taigi, mano darbo tikslas yra išsiaiškinti, koks vis dėlto buvo Rikardo indėlis ir kokia jo reikšmė, o tai geriausia padaryti tinkamai išanalizavus jo ekonomines teorijas bei išsiaiškinus, kas sąlygojo jų atsiradimą.

Davidas Rikardas ( 1772 m. – 1823 m. ) vienas žymiausių Didžiosios Britanijos klasikinės ekonomijos atstovų. Davidas Rikardas buvo bankininko sūnus, todėl ekonominės sistemos modelis jam buvo nesvetimas nuo pat mažų dienų. Gal dėl to vos sulaukęs keturiolikos metų Rikardas pradėjo dirbti, o būdamas vos dvidešimt dviejų metų jau ėmėsi savarankiško verslo. Labai anksti tapęs finansiškai nepriklausomas Rikardas ne tik sėkmingai plėtojo savo verslą ar susikrovė nemažai turto, bet ir turėdamas puikią įžvalgą jis ėmėsi moksliškai analizuoti ekonominius reiškinius ir procesus taip pat suformulavo daug ekonominių dėsnių. Pagrindiniai Davido Rikardo veikalai : ,,Politinės ekonomijos ir apmokestinimo principai“ (1821) bei ,, Tyrimas apie mažos grūdų kainos įtaką kapitalo pelnui“ (1815). Jo pasekėjas Keinsas kartą pasakė: ,, savo ekonomine veikla Rikardas užkariavo Didžiąją Britaniją taip, kaip inkvizitoriai užkariavo Ispaniją“. Pagrindiniu Rikardo pasiekimu, šiandien, laikomas ekonomikos susisteminimas.

Pirmtakų ir Rikardo idėjų paraleliškumas

Žmonės turėję didžiausią įtaką :

Adamas Smitas ( 1723m. – 1790m. ) – škotų ekonomistas ir filosofas, klasikinės politinės ekonomijos pradininkas bei moralės filosofas.Prielaidos, kodėl: 1. Gyvenamasis laikotarpis; 2. Gyvenamoji vieta sąlygojo atitinkamai panašias problemas; 2. A.Smito teorijos padarė įtaką daugumai vėliau gyvenusių klasikinės politinės ekonomijos šalininkų.

Žanas Babtistas Sėjus ( 1767 m. – 1832 m.) – vienas iš Adamo Smito pasekėjų ir teorijos propaguotojų, populiarinęs ,, Tautų turtą“ Prancūzijoje, kurioje vis dar plačiai vyravo fiziokratizmo idėjos.

Tirdamas Rikardas visuomet į pirmą vietą iškėlė būtent gamybą, o tai metadologiškai atspindi Kenė ir Smito teorijos tęstinumą. D.Rikardo kapitalo traktuotė ne daug skyrėsi nuo A.Smito nuomonės – į kapitalą buvo žvelgta kaip į gamybines atsargas, maisto žaliavų ir gamybos priemonių fondą. Kitaip nei Smitas Rikardas neskirstė kapitalo į pastovų ir kintamą. Jo manymu tai ženkliai apsunkino reprodukcijos analizę bei pelno normos klausimo sprendimą. Tačiau lyginant su Smitu jis žengė didelį žingsnį pirmyn, nes išskirstė kapitalą į pagrindinį ir apyvartinį. Smitas pagrindine problema laikė tautos turtingumo problemą, o Rikardas analizavo kaip paskirstomos pajamos. Taip pat Rikardas perėmė Žano Babtiso Sėjaus koncepciją, neigusią perprodukcijos atsiradimo ir realizavimo krizių galimybę. Pagal ,,Sėjaus rinkų dėsnį“, jis teigė, kad kapitalas visada ras panaudojimo šalyje galimybių, nes ,, paklausą apriboja tik gamyba“ .

Nesiskirdamas nuo savo pirmtakų Rikardas manė, kad darbas kaip ir kitos prekės turi natūralią ir rinkos vertę. Smitas daugiausia dėmesio skyrė ekonomikos augimo bei vystymosi problemai tuo tarpu Rikardas iškėlė kitokią idėją jo manymu, ekonomikos mokslas – analizės, mąstymo priemonė ir metodas, o ne esminių rezultatų apibendrinimas, kaip buvo manyta iki tol. Todėl galima teigti, kad Rikardas yra savotiškas išradėjas, jis, kaip teigia M.Blaug savo veikale ,,Economic theory in retrospect“ išrado ekonomikos mokslo techniką.

  • Microsoft Word 71 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (2814 žodžiai)
  • Universitetas
  • Milija
  • Rikardo ekonominės teorijos
    10 - 5 balsai (-ų)
Rikardo ekonominės teorijos. (2015 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/rikardo-ekonomines-teorijos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 21 d. 21:56
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo