Rinkimų teisės principai referatas


Įvadas. Rinkimų teisės sąvoka. Rinkimų funkcijos. Rinkimų teisės principai ir jų svarba. Visuotinių rinkimų principas. Lygių rinkimų principas.


Nagrinėjama tema yra aktuali bei problematiška dėl painaus, nepastovaus rinkimų principų įstatyminio įtvirtinimo. Konstitucinio Teismo nagrinėtos bylos formuoja išsamius rinkimų proceso skaidrumo bei kontrolės reikalavimus, bet nuolat tobulinant ir keičiant rinkimų įstatymų nuostatas susijusias su rinkimų kampanijos agitacijos vykdymu, finansavimu ir pan., negali susiformuoti tvirta šių rinkimų proceso organizavimo, vykdymo taisyklių apsaugos praktika. Taip pat šios temos aktualumą pabrėžia ir reali politinė, teisinė situacija susiklosčiusi Lietuvoje. 2015 m. balandžio 15 dienos posėdyje Žmogaus teisių komitetas svarstė įstatymų projektus, kuriais siekiama įdiegti balsavimo internetu sistemą. Seimo narių, Juozo Bernatonio ir Rimanto Sinkevičiaus, pateiktame apsvarstyti Prezidento rinkimų, Rinkimų į Europos Parlamentą, Seimo rinkimų, Savivaldybių tarybų rinkimų ir Referendumo įstatymų pakeitimų projektus (XIIP-1835 – XIIP-1839) 1, kurių  tikslas yra įteisinti naują, prie šiuolaikinių technologijų galimybių pritaikytą, balsavimo formą.

„Rinkimai – svarbiausia piliečių dalyvavimo valstybės valdyme forma, Tautos aukščiausios suverenios galios vykdymo išraiška“2. Taigi, siekiant teisingos, darnios pilietinės visuomenės, tautos valia sudarant valdžios institucijas gali būti išreikšta tik per demokratinius rinkimus, o Lietuvos Respublikos Konstitucijos 4 straipsnio nuostata nusako, kad tauta savo suverenią galią vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus, tad vienas iš demokratijos elementų yra demokratiniai rinkimai3. Demokratiniai rinkimai negali būti rengiami neužtikrinant fundamentalių laisvių, t.y. apimant išraiškos laisvę, susirinkimų bei asociacijų laisvę, kaip svarbias laisves įgyvendinat politinius tikslus, o taip pat demokratinių rinkimų procesas turi paklusti teisės viršenybei, t.y. rinkimų teisės taisyklių laikymasis privalo būti užtikrintas įstatymiškai, kuomet pagrindinės taisyklės reglamentuojamos įvairios juridinės galios teisės aktuose. Už tokių taisyklių pažeidimus gali būti taikomos įvairios teisinės atsakomybės formos: administracinė, baudžiamoji, konstitucinė. Kad rinkimai būtų laikomi laisvi, o jų rezultatai legitimūs (lot. legitimus – įstatymiškas, asmens, organizacijos galių pripažintinumas, pasitikėjimo klausimas), rinkimai privalo atitikti tam tikrus kriterijus.

Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nuomone, per rinkimus kiekvienas pilietis įgyvendina savo teisę kartu su kitais dalyvauti valdant savo šalį4. Remiantis užsienio autoriais (A.C.Автономов5) galima teigti, kad vienas svarbiausių demokratinio režimo bruožų yra viešosios valdžios organų formavimas rinkimų būdu, kuriuose teisę dalyvauti turi didžioji dauguma piliečių. Tai pat svarbu pažymėti, kad formuojant tam tikrus viešosios valdžios organus teisę dalyvauti turi ne tik piliečiai, bet ir užsienio valstybių gyventojai, nuolat gyvenantys tam tikroje valstybėje.

5 Автономов А.С. ir kt. / red. Маклаков В.В. Зарубежное избирательное право: учебное пособие. Москва: НОРМА, 2003. C. 9.

  • Microsoft Word 52 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2592 žodžiai)
  • Universitetas
  • Donatas
  • Rinkimų teisės principai referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Rinkimų teisės principai referatas. (2016 m. Gegužės 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/rinkimu-teises-principai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 04:16
×