Rinkos ekonomika


Rinkos ekonomikos bruozai. Rinkos ekonomikos pranasumai. Rinkos ekonomika lietuvoje. Rinkos ekonomikos privalumai. Kas yra rinkos ekonomika. Rinkos ekonomikos privalumai ir trukumai. Rinkos ekonomikos savybes. Rinkos privalumai. Rinkos privalumai ir trukumai. Rinkos ekonomikos pagrindiniai bruozai.

Įvadas. Kas yra rinkos ekonomika? Rinkos ekonomikos atsiradimo ir funkcionavimo prielaidos. Rinkos ekonomikos sampratą ir jos veikimo principus atspindintis modelis. Adam‘o smith‘o „laissez faire“ (nematomosios rankos) principas. Jo ryšys su rinkos ekonomika. Svarbiausi rinkos ekonomikos principai. Rinkos struktūros elementai. Rinkų tipai. Svarbiausi teigiami rinkos ekonomikos bruožai (privalumai). Rinkos ekonomikos neigiami bruožai (trūkumai). Rinkos ekonomikos įsigalėjimas lietuvoje. Lietuvos ekonominės padėties pasikeitimai įstojus į europos sąjungą. Išvados. Naudota literatūra.

Rinkos ekonomikos įsigalėjimas lietxx amžiaus pabaigoje civilizacijos evoliucijoje įsivyravo akivaizdūs transformaciniai procesai: dauguma buvusių socialistinių šalių atsisakė planingo ūkio vystymosi kelio ir pasirinko rinkos ekonomiką, vieną iš alternatyvų, sprendžiant ekonomikos problemas. Perėjus prie rinkos ekonomikos susilpnėjo politinis – ideologinis poveikis, Susilpnėjo vyriausybės ekonominis vaidmuo. Rinkos ekonomika, kurios pagrindinė idėja yra laisvė - gaminti, parduoti, pirkti – sukėlė daugybę diskusijų visame pasaulyje, ši tema net ekonomikos milžinus privertė sukryžiuoti špagas . Šio darbo tikslas yra išsiaiškinti, kas yra rinkos ekonomika, kokie jos tikslai, veikimo principai, bruožai, privalumai ir trūkumai. Taip pat norėčirinkos ekonomika – tai ekonominių santykių visuma, kai gamintojo priimami sprendimai – ką, kaip ir kam gaminti – remiasi informacija apie rinkoje esamą pasiūlą ir paklausą. Tvarką rinkos ekonomikoje nustato kainos. Esant rinkos ekonomikai sandėriai tarp pirkėjų ir pardavėjų vyksta be vyriausybės įsikišimo. Rinkos ekonomikos veikimą galima apibūdinti ir pagal adam‘o smith‘o nematomosios rankos principą. Rinkos ekonomika reiškia tvirtas garantijas individo laisvei ir privačiai nuosavybei, taip pat užtikrina valiutos stabilumą. Rinkos ekonomikoje gamybos priemonės priklauso privatiems asmenims – nuosavybė yra privati, o išteklius rinka skirsto pagal pasiūlos ir paklausos dėsnius. Esant rinkos ekonomikai visuomenėje yra daugybė tarpusavyje konkuruojančių firmų, kurios varžosi siekdamos gauti pelną, o kainų lygis turėtų užtikrinti optimalų pelną. Ūkinė veikla rinkos ekonomikoje akivaizdžiai priklauso nuo išorinių aplinkybių ir verčia žmogų vis labiau didinti savo galimybes, pasinaudoti ypatingomis asmeninėmis – dalykinėmis savybėmis. Išryškėja išskirtinės žmogaus elgesio nuostatos – savanaudiškumas, racionalumas ir individualizmas.

Rinkos ekonomika veikia savieigos (savireguliacijos), savaiminio judėjimo principu. Tik taip veikianti ekonominė sistema sudaro sąlygas ūkio subjektams operatyviai reaguoti į gausybę besikeičiančių aplinkybių. Tik taip veikianti ekonominė sistema yra veiksminga, orientuota į žmogų ir jo poreikius.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2012 m.
  • 15 puslapių (3346 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Rinkos ekonomika
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Rinkos ekonomika. (2010 m. Spalio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/rinkos-ekonomika.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 22 d. 17:58
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo