Rinkos ribotumas ir vyriausybės vaidmuo ekonomikoje


Ekonomikos referatas. Įvadas. Rinkos ribotumo priežastys ir problemos. Vyriausybės vaidmuo ekonomikoje. Valstybinis reguliavimas. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Darbo problema – Sparčiai kintantis Lietuvos ekonomikos augimo tempas sudaro sąlygas rinkos ribotumui. Kiekvienas iš mūsų gyvendamas visuomenėje susiduriame su įvairiomis rinkos problemomis, kurias patiems išspręsti yra sunku. Valstybė reguliuodama ekonomiką sukuria geresnes sąlygas savo gyventojams.

Darbo tikslas – išsiaiškinti rinkos ribotumo ypatybes ir vyriausybės vaidmenį ekonomikoje teoriniu aspektu.

Darbo uždaviniai:

Išsiaiškinti rinkos ribotumo priežastis ir problemas.

Nustatyti vyriausybės vaidmenį ekonomikoje.

Išsiaiškinti kaip vyriausybė sprendžia ekonomines problemas.

Informacijos asimetriškumas. Rinka nuolat veikia informacijos ribotumo arba jos asimetriškumo sąlygomis. Vieną arba kelis kartus vartotojas, nusivylęs kokia nors preke, jos daugiau nepirks. Be to, jis visai netinkamas vaistams arba produktams, kai ir viena klaida gali būti lemtinga. Todėl valstybė turėtų užtikrinti išsamią informaciją apie kokybiškus ir nekokybiškus produktus

Šalutinis poveikis. Tai aplinkos tarša, triukšmas, transporto kamščiai. Rinkos požiūriu oras ir upės niekam nepriklauso. Jei valstybė nenustatytų apribojimų, tai gamintojai aplinką paverstų šiukšlių krūva. Rinka neturi jokių priemonių, skatinančių išvengti nepageidaujamo poveikio. Rinka negali įvertinti nei ribinės naudos nei ribinės žalos, susijusios su šalutiniu poveikiu, todėl prekės rinkos kainoje ji neatspindi. Taigi dėl šalutinio poveikio rinka skatina neefektyvią gamybos apimtį ir kartu neefektyvią gamybos išteklių paskirstymą.

Visuomeninių prekių gamybos ypatybės. Visuomeninės prekės – tai tokios prekės, kuriomis vienu metu gali naudotis daug asmenų ir dėl to jos naudingumas kiekvienam iš jų nesumažėja, jomis naudotis gali ir tie, kurie už ją sumokėjo ir tie, kurie nesumokėjo. Pavyzdžiai – jūros švyturys, užtvanka, sauganti laukus nuo potvynio. Nors šios visuomeninės prekės teikia naudą daugeliui, tačiau niekas nesiimtų jų statybą finansuoti arba mokėti už jų teikiamą naudą. Taigi visuomeninių prekių gamybą gali organizuoti tik valstybė ir jas teikia valstybės institucijos.

Nepakankama informacija, išoriniai efektai, visuomeninės gėrybės ir jų įtaka rinkai. Rinkos sistema funkcionuos neefektyviai, jeigu vartotojai neturės visos informacijos apie rinkos kainas ar produktų kokybę. Dėl nepakankamos informacijos vienų prekių pasiūla gali būti per didelė, kitų – per maža. Gali pasitaikyti, jog vieni vartotojai nepirks produktų, nors sandoris naudingas, kiti- įsigis produktų, nuo kurių jiems bus tik blogiau. Pavyzdžiui, vartotojai gali pirkti suliesėjimo vaistus tik tam, kad įsitikintų, ar jie duoda reikiamą efektą. Pagaliau nepakankama informacija gali visai sustabdyti kai kurias rinkas. Sakykime, gali atsitikti taip, kad kai kurių draudimo rūšių pirkti nėra, nes draudimo kompanijos neturi informacijos apie sandorio subjektą Taigi informacijos stoka gali nulemti tai, jog konkurencinė rinka bus neefektyvi. Rinkos ribotumas atsiranda ir tuomet, kai rinka negali pasiūlyti daugumai vartotojų naudingų prekių.

  • Ekonomika Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Gerlikaitė
  • 13 puslapių (2653 žodžiai)
  • Ekonomikos referatai
  • Microsoft Word 114 KB
  • Rinkos ribotumas ir vyriausybės vaidmuo ekonomikoje
    10 - 6 balsai (-ų)
Rinkos ribotumas ir vyriausybės vaidmuo ekonomikoje. (2015 m. Birželio 05 d.). http://www.mokslobaze.lt/rinkos-ribotumas-ir-vyriausybes-vaidmuo-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 23:58