Rinkos ribotumo problema ir jos sprendimo būdai


Įvadas. Efektyvumas. Rinkos ribotumas. Nepakankama informacija, išoriniai efektai, visuomeninės gėrybės ir jų įtaka rinkai. Rinkos ribotumo priežastys. Vyriausybės vaidmuo ekonomikoje. Išvados. Literatūros sąrašas.

Tai galioja bet kuriai rinkai, kurioje pirkėjai neturi įtakos kainai. Taigi, kuomet vyrauja tobuloji konkurencija, visoms rinkoms būdinga tokia sąlyga:

Praktikoje konkurencija dažniausiai būna netobula. Monopolinė firmos galia rinkoje gali mažinti efektyvumą.

Jeigu vartotojai moka už prekę ne tobulosios konkurencijos kainą PE, o monopolijos – Pm, tuomet jie netenka dalies vartotojo pertekliaus. Esant tobulajai konkurencijai, vartotojo perteklių rodo plotai A+B+F, o esant monopolijai - plotas F. Didėjant kainai nuo PE iki Pm, vartotojai praranda naudą, kurią nusako plotai A, B. Panašiai firma laimi gamintojo perteklių, kai padidinama kaina nuo PE iki Pm . Firmos pelno pokyčiai gamintojų pertekliuje rodo, kiek firmos savininkai laimės nustatydami monopolinę kainą, o vartotojo pertekliuje - kiek vartotojai privalės kompensuoti jiems padidinus kainą. Gretinant vienų laimėjimą, kitų pralaimėjimą, galima nustatyti bendruosius nuostolius ar laimėjimus pereinant iš vienos rinkos j kitą. 3 paveiksle matyti vartotojo ir gamintojo pertekliaus kitimas pereinant iš monopolinės gamybos j gamybą tobulosios konkurencijos sąlygomis. Monopolininko perteklius sumažėja plotu A, kadangi dabar produkcija parduodama žemesne kaina, ir padidėja plotu C, nes parduodama daugiau produkcijos.

Vartotojo perteklius padidėja plotu A, kadangi jis dabar gauna visus vienetus mažesne kaina, ir padidėja plotu B, kadangi daugiau vienetų bus parduota. Plotas A monopolininko atiduodamas vartotojui. Vienai rinkos pusei pasidaro geriau, kitai - blogiau, bet bendras perteklius nepasikeičia. Plotas B+C parodo ir gamintojų, ir vartotojų pertekliaus padidėjimą, jeigu bus parduotas papildomas produktų kiekis.

Plotas B+C yra žinomas kaip praradimas esant monopolijai (deadweight loss of monopoly).

Pereinant iš monopolijos į tobuląją konkurenciją, gamintojai pralaimi plota A-C, vartotojai laimi plota A+B. Tuomet visuomenė apskritai laimi A+B-A+C. t.y. plotą B+C. Jis parodo, kaip ir kiek yra blogiau žmonėms, kurie moka monopolijos, o ne tobulosios konkurencijos kainą.

Tarkime, plieną gaminanti įmonė teršia upę taip, kad joje negalima žvejoti nei prie jos ilsėtis. Jeigu nėra rinkos, kurioje įmonės valdžia ir poilsiautojai galėtų pirkti teisę i užterštumą, tai yra išorinis efektas. Jis sumažina vandens vartojimo kaštus ir skatina intensyviau vartoti vandenį gaminant produktą. Tai lemia, kad įrengimai yra neefektyvūs. Jeigu tokio išorinio efekto esama visoje šakoje, tai kaina (ji lygi ribiniams gamybos kaštams) bus mažesnė nei tuomet, jei užterštumo kaštai būtų įtraukti į gamybos sąnaudas. Taigi bus pagaminta daug plieno, ir gamyba taps neefektyvi. Rinkos ribotumas atsiranda ir tuomet, kai rinka negali pasiūlyti daugumai vartotojų naudingų prekių.

nekonkurencinis vartojimas (non-rivalrous consumption), t.y. vienų vartotojų vartojimas neriboja kitų vartotojų vartojimo;

Mikroekonomika 2: pateikčių rinkinys: metodinė priemonė /Irena Pekarskienė, Akvilė Čibinksienė. Kauno technologijos universitetas, Ekonomikos ir vadybos fakultetas, 2011.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 156 KB
  • 2014 m.
  • 17 puslapių (3177 žodžiai)
  • L
  • Rinkos ribotumo problema ir jos sprendimo būdai
    10 - 3 balsai (-ų)
Rinkos ribotumo problema ir jos sprendimo būdai. (2014 m. Spalio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/rinkos-ribotumo-problema-ir-jos-sprendimo-budai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 02:55
×