Rizikos matai VaR IR TVaR


Teorija. Rizikos matas VaR. Rizikos matas TVaR. Rizikos matų VaR ir TVaR sulyginimas. Rezultatai ir skaičiavimai. Darbo išvados. Literatūra. Priedas. Pilni duomenys.

Tegul X žymi nuostolių atsitiktinį kintamąjį. VaR, X prie 100p% lygio, žymimas VaRp (X) arba Xp, yra 100p procentilis (arba kvantilis) iš X pasiskirstymo. Dėl normaliojo paskirstymo, mes galime tiesiog parašyti, kad VaRp (X) atsitiktinis kintamasis X, atitinką vertę Xp.

Žinome, kad VaR neatitinka vieno iš keturių koherentiškumo mato kriterijaus reikalavimo. T.y. netenkina subadityvumo sąlygos:

Kaip rizikos matas, VaR plačiai naudojamas finansinės rizikos valdymo prekyboje, kaip rizika per fiksuotą (dažniausiai gana trumpą) laiko periodą.

Tokiais atvejais, kai normalusis skirstinys yra naudojamas apibūdinant pelną arba nuostolius. Jei pelno ar nuostolių pasiskirstymai yra susiję tik su normaliuoju pasiskirstymu, tai vertės rizika atitinka visus koherentiškumo reikalavimus. Tačiau yra ypatingų atvejų, kai elipsiniai paskirstymai yra susiję su normaliuoju pasiskirstymu.

Laikymo periodu-horizontu – laiko tarpu per kurį pasirinktas portfelis laikomas nekintančiu arba kitaip tariant, laikotarpis per kurį portfelį galima likviduoti. Šis parametras dažniausiai išreiškiamas dienomis.

Mokslinėje – literatūroje nėra vieningai sutarta, kokio dydžio turėtų būti šie minėti parametrai. Paprastai naudojamas vienos dienos periodas, nors VaR gali būti skaičiuojamas bet kokiam periodui – savaitei (5 darbo dienos), dviem savaitėms (10 darbo dienų) ar mėnesiui (20 darbo dienų) ir kt. Rekomenduojamas kuo įmanoma trumpesnis laiko horizontas, nes ilgėjant laiko tarpui, didėja ir galimos rizikos vertės kitimo ribos. Akivaizdu, jog tarkim per mėnesį galima tikėtis didesnių vertės pokyčių nei per vieną dieną. Rekomenduojamas pasikliovimo lygmuo 95 – 99%. Pasak G. Kancerevyčiaus, šitoks pasirinkimas motyvuojamas tuo, jog pasirinkus didesnį pasikliovimo lygį tampa sudėtinga ar net neįmanoma patikrinti modelio teisingumo. Tarkim pasirinkus 99,99% pasikliovimo lygmenį tik maždaug 1 dieną iš 10 000 nuostolis butų viršijamas, tai būtų kartą per 40 metų.

Rachev,Mittnik(2000),Alexander(2001)beiBest(1999)darbuoserizikosvertė formalizuojama ir apibūdinama kaip viršutinė vienpusio pasikliautinojo intervalo riba:

  • Microsoft Word 120 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (1767 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jurgita
  • Rizikos matai VaR IR TVaR
    10 - 3 balsai (-ų)
Rizikos matai VaR IR TVaR. (2015 m. Gegužės 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/rizikos-matai-var-ir-tvar.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 18 d. 18:55
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo