Rokiškio rajono kaimo turizmo sodybos ir jų lankytojų rekreaciniai poreikiai


Santrauka. Summary. Įvadas. Rekreaciniai poreikiai ir jų esmė. Kaimo turizmo verslo ypatumai teoriniu požiūriu. Kaimo turizmo esmė. Kaimo turizmo ištekliai. Teikiamos rekreacinės paslaugos kaimo turizmo sodybose. Kaimo turizmo paslaugų sistema. Rekreacinė veikla kaimo turizmo sodybose. Teorinės dalies išvados. Kaimo turizmo sodybų vertinimas rokiškio rajone. Rokiškio rajono pristatymas. Kaimo turizmo paslaugos Rokiškio rajone. Rokiškio rajono kaimo turizmo sodybų lankytojų rekreacinių poreikių tyrimas. Tyrimo metodika. Tyrimo duomenų analizė. Tyrimo išvados. Išvados. Literatūra ir šaltiniai. Priedai. Priedas. Anketa. Priedas. Anketinės apklausos suvestinė. Priedas Rokiškio rajono kaimo turizmo sodybos. Priedas Sodybos vieta ir privalumai. Priedas. Rokiškio rajono kaimo turizmo sodybose teikiamos paslaugos ir pramogos. Priedas. Rokiškio rajono kaimo turizmo sodybų duomenys. Paveikslų sąrašas Pav Tyrimo eigos etapai.


Darbą sudaro: įvadas, 4 dalys, išvados ir pasiūlymai, 23 pozicijų literatūros sąrašas, priedai.. Darbo apimtis be priedų 51 puslapis.

Poreikių teorijos. Gyvenant šiuolaikinėje visuomenėje vis sunkiau tampa atskirti norus nuo poreikių. Taigi pirmiausia apibrėžkime, kas tai yra poreikis?

O Šavareikienė teigė, kad „žmogaus prigimtyje yra užkoduotos pastangos ką nors pasiekti arba ko nors išvengti, siekiant patenkinti realiai egzistuojančius poreikius, kurių tenkinimas didžiąja dalimi įmanomas tik aktyviai dalyvaujant veikloje“ (2008, p. 42).

Poreikiai yra cikliški. Kai poreikiai patenkinami, jie nurimsta, tada vėl atsiranda naujų poreikių. Kita vertus, yra pastovių poreikių, kurie pasireiškia mokymosi ir pažintiniais interesais, polinkiais, įpročiais, idealais.

Stankevičienė , Lobanova (2006) pažymi, kad moksle išskiriama keletas poreikių teorijų: Maslow A., McClellando D., Herzbergo F., Alderferio C., Atkinsono J., kurios schematiškai

ymiausia iš visŽų išvardintų yra Maslow A. poreikių teorija, kuri susilaukė daug daugiau dėmesio, nei bet kuri kita motyvacijos teorija, kurią jis suskirstė į kategorijas, teigdamas, kad svarbesni poreikiai turi būti patenkinti pirmiausia, iki pasitelkiami mūsų interesai, kad siektume aukštesnio lygio poreikių. A. Maslow teigia, kad poreikis atsiranda tada, kai vartotojas jaučia nuolatinę įtampą dėl tam tikro trūkumo ar nepatogumo.

Procesas, kuriame dalyvauja žmogus, siekiantis atkurti (susigrąžinti) fizines jėgas, psichologinę pusiausvyrą, dvasinę, emocinę būseną, jausti intelektualinį pasitenkinimą tam tinkamoje, pritaikytoje, sukurtoje ar specialiai pasirinktoje aplinkoje vadinamas rekreacija( Vitkienė 2008).

Lietuvos Respublikos turizmo įstatyme (redakcija aktuali nuo 2005 m.) teigiama, kad :

Kultūrinis pažintinis turizmas – kelionė, siekiant susipažinti su kultūrinėmis, istorinėmis savo ar kito krašto vertybėmis;

Etninis turizmas – giminių, gimtojo krašto lankymas, susipažinimas su tėvų žeme;

Religinis turizmas – Šventų vietų lankymas, tvarkymas, religinės misijos, procedūros ir pan.;

Poilsio turizmas – aplinkos pakeitimas, ramus poilsis, atsipalaidavimas ir pan.

Rekreaciniai ištekliai daugumoje atvejų yra priklausomi nuo gyventojų rekreacinių poreikių, kurie, savo ruožtu, priklauso nuo teritorijų įsisavinimo kultūrinio lygio. Rekreaciniai srautai orientuoti būtent į tuos regionus, kurie nėra iki galo įsisavinti, nes kaip tik tokiose vietose sukoncentruoti patys tinkamiausi ir prestižiškiausi rekreacijos ištekliai. Kai teritorija maksimaliai įsisavinama jos rekreacinis patrauklumas mažas. Didesnio socialinio-kultūrinio įsisavinimo būtinumas – pagrindinė rekreacinio patrauklumo sunykimo priežastis. Buvę populiarūs miestai – kurortai paskutiniuoju metu populiarumą praranda, patrauklesnis daugeliui išvargusių nuo miesto, jo triukšmo ir žmonių gausybės, tampa kaimo turizmas. Rodos niekuo neišsiskiriantis kaimas ir jo tvenkiniai lenkia norą stumdytis tarp žmonių gausybės pajūryje.

Rekreacinis įsisavinimas – pokyčiai įvykę pirmykštėje aplinkoje rekreacinės veiklos įtakoje. Kalbama tiek apie pokyčius gamtoje, tiek ir apie socialinius – kultūrinius. Rekreacijos reikmėms kraštovaizdis gali būti stipriai pakeičiamas: atsiranda nauji pastatai, paplūdimiai.

Rekreacinis įsisavinimas išreiškiamas ne tik kraštovaizdžio pokyčiais. Esmė – socialiniai-kultūriniai pokyčiai toje teritorijoje. Jei pajūrio zonoje dominavo žemaitiškas gyvenimo būdas, tai dabar jo liekanos geriau apčiuopiamos tik kaimiškose vietovėse, arčiau Nidos, Palangos to nelabai aptiksime.

  • Microsoft Word 448 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 64 puslapiai (12786 žodžiai)
  • Kolegija
  • Alda
  • Rokiškio rajono kaimo turizmo sodybos ir jų lankytojų rekreaciniai poreikiai
    10 - 3 balsai (-ų)
Rokiškio rajono kaimo turizmo sodybos ir jų lankytojų rekreaciniai poreikiai. (2018 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/rokiskio-rajono-kaimo-turizmo-sodybos-ir-ju-lankytoju-rekreaciniai-poreikiai.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 07 d. 19:49
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo