Romantizmo skleidėjai


S. Daukanto, A. Baranausko ir Maironio romantizmas. Prisiminkime kas yra romantizmas ir kas jam būdinga. Pagrindiniai romantizmo bruožai. Pagrindiniai tautinio romantizmo skleidėjai. Simonas Daukantas. Antanas Baranauskas. Jonas Mačiulis - Maironis. S. Daukanto, A. Baranausko ir Maironio romantizmo panašumai. Skirtumai.

S. Daukanto, A. Baranausko ir Maironio romantizmas.

Stipri, išskirtinė asmenybė. Imama istorinė tematika. Idealizuotas veikėjų paveikslas. Veiksmo laikas vyksta paslaptingomis aplinkybėmis.

Svarbiausi tautinio romantizmo požymiai – herojiškos praeities, liaudies kūrybos, gimtosios kalbos aukštinimas, kilnių visuomeninių, patriotinių idealų teigimas.

Lietuvius Daukantas vaizduoja laisvus ir neįveikiamus. Girias apibūdina neįžengiamas, tvirtas. Visa tai rodo, jog Daukanto romantizmui būdinga savo krašto išaukštinimas. To meto žmonėms šis kūrinys žadino pakilius, patriotiškus jausmus.

Melodingumas, artumas liaudies kūrybai, lietuvių tautos likimo apmąstymas lėmė Baranausko poezijos populiarumą.

Vienas iš žymiausių jo kūrinių “Anykščių šilelis”. Šis kūrinys siejamas su romantine literatūra. A. Baranausko romantizmui būdinga miško grožio ir žmogaus patiriamos dvasios pilnatvės, susiliejus su tuo grožiu, atskleidimas. Taip pat dabarties ir praeities priešprieša, dabarties apgailėjimas, autoriaus išgyvenimai, pojūčiai.

Pirmojoje poemos dalyje miško grožis matomas subjektyviai, giliai išgyvenamas, ir šis gamtos jausmas, atvirumas grožiui suvokiamas kaip lietuviui būdingi bruožai, ugdantys jo dvasią, kūrybines galias.

Baranausko kūriniui būdinga palyginimais ir metaforomis sieti mišką ir lietuvį, kurti prarastą pasaulio vienovės, darnos įspūdį Antrojoje dalyje primenami istorinės patirties momentai atskleidžia miško ir tautos likimines sąsajas.

Maironio romantizmui taip pat būdinga, jog jis atskleidžia poetinio įkvėpimo šaltinius. Viename eilėraštyje tai – meilė tėvynei, kuri atrakina širdį ,,skaisčia savo skausmo gilybe”, kitame – estetinis gyvenimas, idealaus, užburto pasaulio atsivėrimas, regėjimo stebuklas.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 1083 KB
  • 2014 m.
  • 25 puslapiai (723 žodžiai)
  • Viktorija
  • Romantizmo skleidėjai
    10 - 3 balsai (-ų)
Romantizmo skleidėjai. (2014 m. Kovo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/romantizmo-skleidejai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 00:30
×