Romėnų teisė aprašymas


Rievolės iš deliktų ir tarytum iš deliktų. – crimina. Deliktų rūšys delicta. Furtum  vagystė. Iniuria. Damnum  iniuria  datum. Pretorių teisės deliktai. Metus. Dolus. Iudex  litem  suam  facit. Actio de effusis et defectis. Actio depositis et suspensis.

Jau žinome, kad romėnai nesuformulavo bendros deliktų sąvokos, o nustatė konkrečias jų rūšis. Iš žemiau pateikto paveikslo matome, jog tai furtum, iniuria, damnum iniuria datum ir pretorių teisės deliktai. 

Deliktų rūšys (DELICTA)

a)objektyvusis elementas - tai daikto užgrobimas arba galimybės jį valdyti ir naudoti atėmimas. Tokia vagystės sąvoka yra platesnė už mūsų vartojamą, kadangi apima ne tik daikto paėmimą, bet ir  furtum usus („naudojimosi vagystę"). Furtum, pavyzdžiui,  pripažinti  ir atvejai,  kai  savininkas,  atidavęs savo daiktą kam nors valdyti, neteisėtai jį atsiimdavo;

b)subjektyvusis elementas - tai tyčia (fraus);

Dvylikos lentelių įstatymai numatė atvirąją (furtum manifestum) ir slaptąją (furtum nec manifestum) vagystę. Furtum manifestum — tai vagystė, kai (in flagranti) kaltininkas pagaunamas vagiant, o furtum nec manifestum -atvirkščiai, kai jis nepagaunamas. Už atvirąją vagystę kaltininkas buvo išplakamas ir atiduodamas nukentėjusiajam, o už naktinę arba ginkluotą vagystę jis galėjo būti užmuštas vietoje, prieš tai iškvietus liudytojus. Teisė užmušti ribota piktnaudžiavimo kriterijumi, tai reiškė, kad galima užmušti tik nesant kilos išeities. Dvylikos lentelių įstatymuose numatytos sankcijos už furtum manifestum laikui bėgant pripažintos per žiauriomis, todėl uždraustos. Vietoj susidorojimo pretorius įvedė keturgubą (quadruplum) negu daikto vertė piniginę baudą. Esant  furtum nec manifestum bauda buvo dviguba. Ši sankcija išliko ir Justiniano kodifikuotoje teisėje.

Furtum manifestum atveju apvogtasis, kad būtų priteista bauda, galėjo pateikti actio furti manifesti,

O furtum nec manifestum atveju —  actio furti nec manifesti. Abiejų ieškinių tikslas -nubausti padariusįjį furtum, t. y. išieškoti baudas. Kad ir kokia buvusi bauda, vagis taip pat privalėjo grąžinti savininkui pavogtą daiktą. Grąžinti reikalauta condivtio furtiva. Už vindikacinį ieškinį ši kondikcija pranašesnė tuo, kad nereikėjo įrodinėti nuosavybės teisės, užteko įrodyti patį vagystės faktą. Vagiui daiktą praradus ar perleidus, buvo galima išieškoti jo vertę.

  INIURIA. Suprantant plačiai, iniuria - tai priešinga teisei veika (šiuo atveju - asmeninė skriauda). Taigi tai labai plati sąvoka, apėmusi dažnai visai skirtingos prigimties priešingo teisei elgesio rūšis. Gajus ir Paulius iniuria kildina iš Dvylikos lentelių įstatymų, numatančių tam tikrą šių pažeidimų ratą: 

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2015 m.
  • 4 puslapiai (1877 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ausra
  • Romėnų teisė aprašymas
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Romėnų teisė aprašymas. (2015 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/romenu-teise-aprasymas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 12 d. 23:27
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo