Romėnų valdovai


Romos valdovai. Zymiausias po cicerono romos oratorius. Marko tulijaus cezario kalbos esė. Romos valdovai. Senoves graikijos valdovas. Senoves romos valdovai. Cezaris prieš katiliną. Skaidres julijus cezaris.

Markas tulijus ciceronas – romos oratorius, valstybės veikėjas, rašytojas ir filosofas. Retorikos ir filosofijos traktatų autorius. Gyveno paskutiniu romos respublikos gyvavimo laikotarpiu, kuris buvo pilnas neramumų, permainų ir karų. Ciceronas kartais vadinamas paskutiniuoju respublikonu, nes visą gyvenimą gynė ir puoselėjo senosios respublikos idealus. Publijus vergilijus maronas (italijos šiaurėje, netoli mantujos miesto) - žymiausias romėnų rašytojas.

ciceronas studijavo filosofiją,  klausė platono akademijos paskaitų, savarankiškai studijavo graikų filosofus ir istorikus.

Pirmąją ginančiąją kalbą pasakė būdamas 26 metų amžiaus. Čia jis nepabūgo pasisakyti ir bylą laimėjo, tačiau netrukus, tarsi išsigandęs galimų represijų, išvyko į graikiją ir ten išbuvo dvejus metus. Iš pradžių studijavo filosofiją atėnuose, platono akademinoje, vėliau išvyko į rodo salą pas retorikos mokytoją moloną, padariusį jam didžiulį poveikį tobulinant iškalbos įgūdžius.

Grįžęs iš graikijos, ciceronas aktyviai įsitraukė į politinę veiklą: buvo išrinktas mokesčių rinkėju ir metus gyveno sicilijoje, kur pelnė didelę gyventojų pagarbą. Po cicerono kvestoriumi dirbęs veris išgarsėjo kaip kyšininkas bei lupikautojas, ir ciceronas pasakė kaltinamąją kalbą prieš verį. Tais pačiais metais, jis pasakė ir pirmąją politinę kalbą – apie gnėjaus pompėjaus karinę valdžią . Iškėlęs savo kandidatūrą konsulų rinkimuose, ciceronas – homo novus ( naujas žmogus ) – įveikė net penkis pretendentus ir buvo išrinktas konsulu. Tai buvo itin dramatiški metai. Liucijus sergijus katilina, teisėtu būdu rinkimuose negavęs konsulo vietos, jos ėmė siekti jėga, iš pradžių bandydamas nužudyti savo varžovus, o nepavykus, – suorganizuodamas sąmokslą. Ja pasinaudojęs, ciceronas mirties bausme nuteisė penkis romos piliečius, sąmokslo dalyvius. Katilinos sąmokslas buvo nuslopintas, o pats jis žuvo susirėmimuose su romos kariuomene. Ši pergalė ciceronui pelnė tėvynės tėvo vardą.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (2129 žodžiai)
  • Romėnų valdovai
    10 - 3 balsai (-ų)
Romėnų valdovai. (2011 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/romenu-valdovai.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 11:10
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo