Rūkalai. Rūkymas


Pneumofibroze. Plauciu pneumofibroze. Rukymas ir kava. Www.pneumofibroze. Rasinys cigaretes dumuose. Pneumofibrosė. Amoniako vidutinė mirtina dozė. Cigarėtese radioaktyvusis polonis. Skaidres nikotinas. Rukymas referatas.

Rūkalai. Apie tabaka. Nikotinas – tai naturalus tabako augalo skystis. Jo yra cigaretese, cigaruose, pypkiu ir kramtomajame tabake. Rukymo pavojus. Rukant, kartu su dumais itraukiama ir nikotino. Plauciuose nikotinas greitai ir visiškai rezorbuojasi. Per burnos gleivine nikotinas rezorbuojasi leciau ir ne visiškai. Pypkese, cigaruose nikotino yra daugiau nei cigaretese, taciau ju sunkus dumai intensyviai dirgina kvepavimo takus, todel mažiau dumu (kartu ir nikotino) ikvepiama. Cigareciu dumai yra lengvesni ir nikotino ikvepiama mažiau. Standartineje cigareteje yra apie 20 miligramu. nikotino. Dalis nikotino suyra nuo karšcio, dalis – išsisklaido aplinkoje. I organizma jo patenka apie 2 miligramus. Mirtina doze žmogui yra 1 miligramas nikotino vienam kilogramui kuno svorio. Rukymas turi didžiule reikšme letiniam bronchitui išsivystyti. Tabako dervos, nusesdamos bronchuose,tiesiogiai žaloja ju virpamaji epiteli. Nikotinas ir kitos medžiagos sutrikdo bronchu vegetacine inervacija, didina gleivines liauku sekrecija, stiprina gleivines pabrinkima ir sudaro palankias salygas infekcijai. Rukant vystosi ir plauciu audinio pakitimai. Sumažejus bronchu laidumui, plauciu alveoles pradeda plestis, sutrukineja, prasideda plauciu emfizema. Del smarkaus dirginimo sparciai vystosi jungiamasis audinys – pneumofibroze. Ir bronchito, ir emfizemos atvejais pasunkeja ikvepiamo oro srauto judejimas. Sumažeja kraujyje deguonies, daugeja anglies dioksido. Sutrikusi plauciu ventiliacija dar labiau apsunkina širdies darba.

Nikotinas – tai naturalus tabako augalo skystis.

Rukant, kartu su dumais itraukiama ir nikotino. Nikotino. I organizma jo patenka apie miligramus. Mirtina doze žmogui yra miligramas nikotino vienam kilogramui kuno svorio.

Nera nekenksmingu cigareciu! Cigaretes su mažesniu nikotino ir dervu kiekiu taip pat yra pavojingos žmogui. Organizmas stengiasi išlaikyti tam tikra nikotino kieki kraujyje, todel, rukydami lengvesnes cigaretes, žmones giliau itraukia ir daugiau ikvepia anglies monoksido bei kitu kenksmingu medžiagu.

Tabake yra apie 300 sveikatai kenksmingu medžiagu: nikotino, sieros vandenilio, anglies dioksido ir monoksido, kancerogeniniu dervu, radioaktyviojo polonio ir kt. Išaiškinta 80 kancerogeniškai veikianciu junginiu.

Tabako dumuose esancios nuodingos medžiagos plauciuose kartu su bronchu gleivemis sudaro klijingus mišinius, vadinamus tabako dervomis, kurios, nusesdamos bronchuose, pažeidžia ju virpamajitabako dumai yra dvieju rušiu: pagrindiniai ir šalutiniai. Pagrindiniai dumai yra tie, kuriuos rukorius itraukia ir išpucia, o šalutiniai, - kurie kyla nuo pypkes, cigaro ar cigaretes galo.

Rukant cigarete, pagrindinis dumas ikvepiamas ir išpuciamas – kartus, tai vyksta maždaug 24 sekundes, o pati cigarete dega apie 12 minuciu visa laika teršdama ora šalutiniais dumais. Kenksmingu medžiagu koncentracija šalutiniuose dumuose didesne negu pagrindiniame dume, kuri itraukia rukantysis: juose kartus daugiau benzpireno, kartus daugiau dervu ir nikotino, kartus daugiau anglies monoksido ir 50 kartu daugiau amoniako.

Rukant paskutinius du cigaretes centimetrus, i organizma patenka keturis kartus daugiau nuodingu medžiagu, galinciu sukelti veži, negu rukant du pirmuosius jos centimetrus.

Rukymo poveiki sustiprina apsaugos nuo neštumo priemones, iprotis gerti daug kavos. Vakaruose šia triada linkstama kaltinti del jaunu ar vidutinio amžiaus moteru staigiu mirciu, užsikimšus smegenis maitinancioms bei vidaus organu arterijoms. Rukymas ir kava – gana stiprus antitiamininis faktoriusrukymas – vienas iš labiausiai sveikata žalojanciu veiksniu. Tabakomanija priskiriama prie ypac paplitusiu narkomanijos formu.

Nuo rukymo sukeltu ligu (plauciu vežio, širdies ir kraujagysliu, bronchu bei kt) pasaulyje kasmet per anksti miršta daugiau kaip milijonai žmoniu, iš ju milijonas 200 tukstanciu europos gyventojai, tukstanciai – Lietuvos gyventojai.

Jav vienas penktadalis visu mirciu yra susijusios su rukymu, iš ju: 28 proc. Nuo plauciu vežio, 37 proc. Nuo kraujagysliu ligu, 26 proc. Nuo kitu kvepavimo taku ligu.

Nikotinas yra vienas iš stipriausiu neurotropiniu nuodu.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2010 m.
  • 4 puslapiai (1806 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rūkalai. Rūkymas
    10 - 1 balsai (-ų)
Rūkalai. Rūkymas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/rukalai-rukymas.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 25 d. 10:47
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo