Rūkalai


Įvadas. Žalingų įpročių atsiradimo priežastys. Rūkymo samprata. Paauglių rūkymo priežastys. Paauglių rūkymo prevencija. Išvados. Literatūra.

Anot Miškinio (1993) žalingus įpročius skatina įvairūs socialiniai ir psichologiniai veiksniai. Jis išskiria šiuos veiksnius: Netinkamas suaugusiųjų pavyzdys. Vaikas nuo mažens susiformuoja teigiamą nuostatą apie žalingus įpročius tada kai jis pastoviai mato savo tėvus rūkančius, kai girdi keiksmažodžius mato girtuokliavimus. Visa tai jam tampa natūraliu suaugusio žmogaus elgesiu, rodančiu savarankiškumą, vyriškumą, nepriklausomumą.

Bendraamžių elgesys. Paaugliui svarbu bendrauti su tokiais kaip jis pats, sekti jų pavyzdžiu, būti įvertintam ir pripažintam, todėl noras pritapti dažnai būna stipresnis už turėtą neigiamą požiūrį į žalingus įpročius.

Netinkamas auklėjimas šeimoje. Tik tinkamai auklėdami vaiką galime išugdyti moralinį imunitetą neigiamiems gyvenimo reiškiniams.

Nekritiškas požiūris į žalingus įpročius. Girtuokliauti, keiktis, rūkyti dažnai skatina visuomenės abejingumas.

Smalsumas. Noras viską išmėginti, pajusti, kas po to bus. Vaikas mano, kad jei kiti taip daro tai reikia ir jam pamėginti.

Hedonizmas. Vyresniame mokykliniame amžiuje įsigali nuostata, kad gyvenimas vienas ir reikia iš jo paimti kiek galima daugiau t.y. visus malonumus. Noras pagerinti nuotaiką, atsipalaiduoti ir paskątina išmėginti vartoti narkotikus, alkoholį.

Mada. Ji labiau veikia merginas. Moterų rūkymas plinta kaip primityviai suprastas požiūris į lygiateisiškumą.

Yra išskiriami keturi rūkymo būdai (Rūkymas, 2006):

Cigaras – tvirtai susukti ir fermentuoti tabako lapai. Vienas cigaro galas uždegamas, o dūmai įkvepiami per kitą.

Patį rūkymo procesą sudaro tabako deginimas ir kvėpavimas dūmais per burną. Dažniausiai rūkymu įvardyjamas būtent tabako rūkymas. Prieš tai tabakas buvo uostomas arba kramtomas. „Tabakas – bulvinių šeimos daugiametis augalas, paprastai auginamas kaip vienmetis“ (Kolesovas D., 1987, 153 psl.). Cigarečių rūkymas sukelia priklausomybę nuo tabako, dėl ko galima susirgti įvairiomis ligomis. Taip pat šis procesas yra kenksmingas ne tik pačiam tabako vartotojui, bet ir šalia jo esantiems žmonėms, kvėpuojantiems dūmais – pasyvus rūkymas. Netgi aktyviai nerūkant, tik būnant prirūkytose patalpose, didėje rizika susirgti įvairiomis ligomis. Tabako dūmuose yra daug kenksmingų medžiagų, kurios visokeriopai žaloja rūkalių organizmą. Yra išskiriamos šios kenksmingiausios cheminės tabako dūmų medžiagos: nikotinas, anglies monoksidas, ciano vandenilio rūgštis, benzapirenas, radioaktyvieji polonis, švinas ir bismutas (Rūkymas, 2005).

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (2057 žodžiai)
  • Sandra
  • Rūkalai
    10 - 8 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Rūkalai. (2015 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/rukalai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 11 d. 11:02
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo