Rūkymas. Istorija, poveikis sveikatai


Uostomas tabakas poveikis. Referatas apie rūkymą. Rūkymas referatas. Rūkymo poveikis sveikatai referatas. Kramtomas tabakas poveikis. Referatai apie rūkyma. Rukymas ir mutacijos. Pramonės itaka aplinkai. Rūkymo žala sveikatai referatas. Rūkymo žala organizmui referatas.

Medicinos referatas. Rūkymas – medžiagos (dažniausiai – džiovintų tabako augalo lapų) deginimas ir išskiriamų dūmų įkvėpimas. Paprastai rūkymu įvardijamas būtent tabako rūkymas (šiame straipsnyje bus kalbama apie jį). Dūmai išgaunami įvairiais tam skirtais prietaisais. Vyrų pomėgis rūkyti pasaulio šalyse. Moterų pomėgis rūkyti pasaulio šalyse. Rūkymo istorija. Rūkymo būdai. Rūkymą įtakojantys veiksniai. Poveikis sveikatai. Tyrimų istorija. Rūkymo žala sveikatai. Rūkymas ir mutacijos. Rūkymas ir kvėpavimo takų ligos. Rūkymas ir rizika operacijų metu. Pasyvus rūkymas. Penki mitai apie rūkymą. Metimas rūkyti. Medikamentiniai metodai. Psichologiniai metodai. Kiti metodai. Rūkymo ribojimai. Lietuva. Airija. Belgija. Italija. Prancūzija. Jungtinė karalystė. Jungtinės amerikos valstijos. Pietų afrikos respublika. Butanas. Rūkymas žudo: kodėl verta mesti rūkyti. Rūkymas ir pasekmės. Rūkymo poveikis. Pasekmės rūkančiojo sveikatai. Pasyvus rūkymas. Pagalba metantiems rūkyti. Tabako lapuose randama apie 4000 įvairių cheminių medžiagų, iš kurių keli šimtai yra toksiškos žmogaus organizmui. Tabakas gali būti rūkomas, kramtomas ar uostomas norint pasiekti poveikį organizmui. Tabako lapuose esantis nikotinas sukelia priklausomybę, savo stiprumu prilyginamą alkoholiui, kokainui ar net morfinui. Nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet miršta 5 milijonai žmonių.


Labiausiai paplitęs pasaulyje tabako rūkymas. Tabako dūmuose yra nikotino, kuris turi trumpalaikį stimuliuojatabako rūkymas cigarais ir pypkėmis buvo indėnų kultūros dalimi dar iki europiečiams atrandant ameriką – rūkymas aptinkamas majų mene ma˛daug nuo 500 m. E. M. Majai taip pat naudojo tabaką kaip vaistą nuo daugelio ligų, ir priskyrė jam magiškas galias.

1492 m. Spalio 12 d. Kristupas kolumbas iš indėnų aravakų gavo dovanų džiovintų lapų, bet juos išmetė. Rodrigo de jerez ir luis de torres buvo pirmieji europiečiai, pamatę rūkymą, jerez laikomas pirmuoju rūkančiuoju europiečiu. Xvi a. Rūkymas buvo labiausiai paplitęs tarp jūreivių, amžiaus pabaigoje pradėjo skverbtis į europos visuomenes. 1828 m. Ispanijoje buvo pagaminta pirmoji cigaretė, tačiau ji aplenkė populiarumu cigarą tik xx a. Pradžioje, kai pigios cigaretės buvo pradėtos gaminti pramoniniu būdu.

Pirmojo pasaulinio karo metu rūkalai buvo standartinio kareivio davinio dalimi (buvo manoma, kad rūkymas didina karių drąsą). Po karo, cigarečių rūkymas buvo reklamuojamas kaip prabangaus, lengvo gyvenimo dalis, visuomenei tapo priimtinas moterų rūkymas. dešimtmetyje vokietijoje nacių vadovai susirūpino dėl neigiamo rūkymo poveikio karių sveikatai; vokiečių mokslininkai buvo pirmieji, patvirtinę ryšį tarp rūkymo ir ligų.

Xx a. ir dešimtmečiuose galutinai įrodžius rūkymo žalą, prasidėjo kampanija prieš rūkymą. Išsivysčiusiose šalyse rūkančiųjų skaičius mažėja, įvedami vis platesni draudimai rūkyti, rūkymas tampa visuomenei nepriimtinu reiškiniu. Tuo tarpu kai kuriose besivysrūkymo įrankiai: 1: cigarų dėžutė 2: cigaras 3: įvairios pypkės 4: kaljanas 5: joss lazdelė 6: bongas.

Cigaretė – tai gaminys, pagamintas iš džiovintų ir supjaustytų tabako lapų, susuktų į popierinį cilindrą (paprastai trumpesnį nei 120 mm ir plonesnį nei 10 mm). Cigaretė uždegama viename gale ir jai leidžiama smilkti, dūmai įkvepiami per kitą galą (dažniausiai su filtru).

Cigaras – tai tvirtai susukti ir fermentuoti tabako lapai. Vienas cigaro galas uždegamas, dūmai įkvepiami per kitą. Istoriškai geriausiais laikomi kubos cigarai, tačiau cigarams tinkamas tabakas taip pat gausinikotino poveikis psichikai – tabako dūmuose yra nikotino, kuris yra psichostimuliatorius, kurio poveikis panašus į acetilcholino. Nikotinas sukelia trumpalaikį atminties ir koncentracijos pagerėjimą, tačiau tuo pačiu sumažina acetilcholino išsiskyrimą. Dėl to nikotinas, pakeisdamas natūralią smegenų medžiagą, greitai sukelia priklausomybę.

  • Medicina Referatai
  • 2011 m.
  • Viktorija
  • 13 puslapių (3559 žodžiai)
  • Medicinos referatai
  • Microsoft Word 187 KB
  • Rūkymas. Istorija, poveikis sveikatai
    10 - 1 balsai (-ų)
Rūkymas. Istorija, poveikis sveikatai. (2011 m. Spalio 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/rukymas-istorija-poveikis-sveikatai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 07:26