Rūkymo žala sveikam organizmui


Įvadas. Teorinė dalis. Rūkymo samprata. Rūkymo fazės. Su rūkymu siejamos priklausomybės. Rūkymo žala sveikam organizmui. Būdai kaip sumažinti rūkymą visuomenėje. Rūkymo atsikratymo įpročių nauda. Situacija. Išvados. Literatūra.


Rūkymas yra dažniausia mirties priežastis, kurios būtų galima išvengti, atsisakius šio žalingo įpročio. Pagal naujausius statistinius duomenis kasmet šimtai tūkstančių žmonių miršta anksčiau laiko dėl to, kad rūkė. Be to, negalima pamiršti ir tai jog tūkstančiai nerūkančiųjų kasmet miršta dėl to, kad buvo priversti kvėpuoti cigarečių dūmais. Nepaisant faktų bei daugybės sveikatos organizacijų perspėjimu apie rūkymo pavojų, daug rūkalių nemeta rūkyti. Ypač daug rūko jauno amžiaus žmonių. Rūkymas yra viena iš didžiausių problemų, nes kelia didelę žalą sveikam organizmui.

Kodėl rūkymas taip kenkia žmogaus organizmui?

Rūkymas- tai tam tikros medžiagos (pavyzdžiu džiovintų tabako lapų) deginimas ir tada tos medžiagos išskiriamų dūmų įkvėpimas. Labiausiai visose pasaulio šalyse yra paplitęs tabako rūkymas. Tabake yra nikotino, prie kurio organizmas labai greitai pripranta, žmogus tampa priklausomas nuo jo. Rūkymas tampa žmogaus priklausomybe. Rūkydamas 10 metų, žmogus užsidega cigaretę daugiau nei 100 000 kartų ir daugiau nei milijoną kartų įtraukia jos dūmų. Pamažu tai jam įauga į kraują, virsta automatišku procesu. Žmogus rūko vos atsikėlęs iš ryto, rūko gurkšnodamas kavą, rūko vairuodamas automobilį, kalbėdamasis telefonu. Rūko, kai jam gerai. Kai blogai – irgi rūko. Tik jei kurį laiką pabūna nerūkęs, jis vėl rūko sąmoningai, tačiau dažniausiai – pats nesuvokdamas, automatiškai, vieną po kitos.

Cigaretės- tai gaminys iš džiovintu tabako lapų, susuktu cilindru.

Cigaras- tai fermentuoti tabako lapai, tvirtai susukti.

Tabako dūmuose yra daugiau kaip 4 tūkstančių įvairių cheminių medžiagų, kai kurios jų labai žalingos sveikatai. Pavyzdžiu: amoniako, benzpireno, vandenilio cianido, anglies dvideginio, anglies viendeginio, taip pat ir švino bei arseno pėdsakų. Dūmuose yra cheminių dalelių ir dujų. Cheminės dalelės – tai angliavandenilių, nikotino, dervų ir vandens mišinys. Šios molekulės yra pakankamai mažos ir gali prasiskverbti per trachėją, bronchus ir pačius smulkiausius kvėpavimo takus. Dūmuose esančius dujos yra nitrosaminas, vandenilio cianidas, etanolis ir azoto oksidai. Daugelis šių dujų labai žalingos organizmui. Degdama cigaretė išskiria dviejų rūšių dūmus: aktyviai įtraukiamus dūmus (pagrindinė srovė) ir dūmus, kurios išskiria deganti tarp įtraukimų cigaretė (antinė). Šių dviejų srovių sudėtis skiriasi. Pagrindinė srovė susidaro dėl deguonies aktyvaus degimo proceso, kadangi rūkaliui traukiant dūmą, į degimo zona patenka daug oro. Antrinė srovė priklauso nuo pasyvaus, savaiminio degimo, kurio temperatūra yra žemesnė.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2376 žodžiai)
  • Kolegija
  • Lina
  • Rūkymo žala sveikam organizmui
    10 - 8 balsai (-ų)
Rūkymo žala sveikam organizmui. (2016 m. Balandžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/rukymo-zala-sveikam-organizmui.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 08:37
×