Ruošiuosi rašiniui Antanas Baranauskas


Autorius. Kūrinio pavadinimas. Kontekstinis sakinys. Tema ir pagrindinė mintis. Veikėjai (jei yraSvarbiausias įvykis. Citatos ir komentarai. Siužetas. Kontekstai. Pastraipa. Antanas Baranauskas.

•„Dainu dainelę"

Eilėraštyje pasakojama apie Lietuvos istoriją nuo mitinės senovės iki poeto dabarties. Pirmojoje dalyje pasakojama apie idealizuota senosios Lietuvos gamtą, apie miškus ir piliakalnius ir šventus ąžuolus. Poetas begalo didžiuojasi šia vieta, net kitataučiai jaučia pasigėrėjimą: "Kijevas, rusai, latviai ir prūsai, / Gudai ir pikti totoriai, / Lietuvą pažinę, vainiką pynė, / Lietuvą dabino padoriai." Vėliau pasakojama apie krentančią istoriją: apie pagonybę, priimta krikštą, valstybės žlugimas ir baudžiavos laikotarpis. Vienintelė viltis yra Bažnyčia ir gyvenimo vedlys - Dievas. Rementis eilėraščio kontekstu, galima numanyti, kad tautos dvasiniu vadovu gali būti Bažnyčia arba tautos dainius, saugantis ir perduodantis istorinę atmintį.

•„Anykščių šilelis"

Poemą sudaro dvi dalys, kurias jungia miško tema. Pirma dalis yra apie buvusį mišką, jo grožį, gyvybingumą. Antrojoje dalyje miškas jau iškirstas, jau nebetekęs savo grožio, o gražusis miškas gyvas tik poeto atmintyje. A. Baranauskas sielvartauja, jog jau "visa prapuole". Kūrinyje dramatiškai supriešinama praeitis ir dabartis, kaip seniau miške buvo gera ir ramu, o dabar neramu, širdis persmelkta nerimu. Šioje dalyje autorius atskleidžia ne atskiro asmens, o žmonių patirtį, lietuvių ryšį su mišku, gebėjimą jausti ir išgyventi gamtos grožį. Tik gamta gali nuraminti žmogų, pripildyti jo sielą gėrio ( "dūšia kaip varpa pribrendus nulinko"), žmogus jaučias tarsi išlaisvintas. "Anykščių šilelyje" miško šviesumas, gražumas siejamas su gyvybingumu.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2015 m.
  • 2 puslapiai (743 žodžiai)
  • Mokykla
  • Inga
  • Ruošiuosi rašiniui Antanas Baranauskas
    10 - 6 balsai (-ų)
Ruošiuosi rašiniui Antanas Baranauskas. (2015 m. Vasario 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/ruosiuosi-rasiniui-antanas-baranauskas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 05:02
×