Rūšies ir populiacijos koncepcijos


Rūšies ir Populiacijos. Koncepcijos. Tikslai. Uždaviniai. Rūšis. Koncepcijos. Tipologinė rūšies koncepcija. Nominalistinė rūšies koncepcija. Čarlzas darvinas apie rūšį. Biologinė rūšies koncepcija. T. Dobzhansky‘s. Rūšies atpažinimo koncepcija. Ekologinė ir kohezinė rūšies koncepcija. Evoliucinė ir filogenetinė rūšies koncepcija. Universalioji rūšies koncepcija. Apibendrinimas. Šaltiniai.

Pateikti pagrindinius rūšies ir populiacijos apibrėžimus ir koncepcijas. Supažindinti su rūšies ir populiacijos biologinėmis sąvokomis.

Aptarti rūšies supratimo biologijoje problemas. Pagrįsti visoms organizmų grupėms tinkamą universalią rūšies koncepciją. Apibrėžti rūšies savybes. Paaiškinti populiacijos koncepcijas.

Žmogus mėgino klasifikuoti organizmus nuo senovės, nes to reikėjo jo ūkinei veiklai. Biologai teigia, kad rūšis yra esminis biologinės sistematikos, taip pat filogenezės ir evoliucijos vienetas.

Rūšies sąvoka iki šiol nėra galutinai aiški ir apibrėžta, egzistuoja keletas daugiau ar mažiau priimtinų rūšies koncepcijų. Koncepcija yra teorinė samprata, metodologinis principas, leidžiantis formuluoti metodinį požiūrį į konkrečių problemų sprendimą.

R.Blackmanas teigia, jog įvairios vadinamosios rūšies koncepcijos, iš tikrųjų tėra mėginimai suformuluoti rūšies apibrėžimą, rasti universalius rūšių skirstymo kriterijus.

Augalų, grybų ir gyvūnų, dabar gyvenančių ir seniai išmirusių gyvybės formų rūšims aprašyti gali būti vartojami skirtingi apibrėžimai ir kriterijai, tačiau teorinė rūšies koncepcija – viena. Mėginant suvokti universalią gyvų organizmų rūšies koncepciją, naudinga susipažinti su labiausiai paplitusiais rūšies apibrėžimais (jie nepagrįstai vadinami koncepcijomis) ir rūšių išsiskyrimo kriterijais.

Platono ir Aristotelio filosofinėje sistemoje kiekvienos rūšies epitetas žmogaus sąmonėje asocijuojasi su tipiškomis, bendriausiomis tos rūšies savybėmis, nors kiekvienas konkretus rūšies individas skiriasi nuo kitų tos pačios rūšies individų. Toks metodologinis esencializmas sistematikoje pasireiškė tipologinių pažiūrų pavidalu.

Manoma, kad rūšies, kaip loginės kategorijos, suvokimas nulėmė ir pirmosios rūšies, kaip sistematinės kategorijos biologijoje, koncepcijos atsiradimą. Pirmasis mėginimas apibrėžti rūšies sąvoką biologijoje yra vadinamoji tipologinė rūšies koncepcija. Tipologinė rūšies koncepcija paprastai siejama su botanikų Dž.Rėjaus (1627-1705) ir K.Linėjaus (1707-1778) darbais.

  • Ekologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 92 KB
  • 2014 m.
  • 41 puslapis (1531 žodžiai)
  • Gerda
  • Rūšies ir populiacijos koncepcijos
    10 - 7 balsai (-ų)
Rūšies ir populiacijos koncepcijos. (2014 m. Gruodžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/rusies-ir-populiacijos-koncepcijos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 21:49
×