Rusijos kelias į pasaulio prekybos organizaciją


Įvadas. STRAIPSNIS „Russian accession to the WTO—why such a long and difficult road? “. Rusijos ekonominė padėtis. Rusijos stojimo į PPO tikslai. STRAIPSNIS „Russia‘s acession to the WTO major commitments, possible implications“. Kliūtys Rusijai tapti WTO nare. Rusijos prisiimti įsipareigojimai. Prekių rinkos atvėrimas. Paslaugų rinkos atvėrimas. STRAIPSNIS „The economic significance of Russia‘s accesion to the WTO“. Prognozės Rusijai po stojimo į PPO ir ekonominės padėties pasikeitimas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Rusija nuėjo ilgą kelią nuo 1993 kai prasidėjo derybų procesas į Pasauline Prekybos Organizaciją. Rusijos Federacija yra svarbi Europos Sąjungos partnerė. Strateginės partnerystės su Rusija plėtra Europos Sąjungai – ypač svarbi dėl keleto priežasčių. Pirmiausia Rusija yra didžiausia ES kaimynė, kurios svarba išaugo dėl ES plėtros 2004 m. ir 2007 m. Be to, 2003 m. Rusija nurodyta viena svarbiausių veikėjų geopolitikos ir saugumo srityse pasaulio bei regioninių lygmeniu ES saugumo strategijoje. Taip pat Rusija svarbi JT Saugumo Taryboje bei bendrojoje Europos kaimynystėje. Galima būtų teigti juk esminis ES ir Rusijos santykių elementas yra energetinis saugumas, nes Rusija yra svarbi energijos tiekėja ES. Dar viena Rusijos dinamiško augimo sritis prekybiniai ir investiciniai santykiai. Rusija – didelė rinka ES prekėms ir paslaugoms bei pasižymi nemenka plėtra ir augančia perkamąją galia, kuri įtakojo Rusijos tapimą trečiąja didžiausia ES prekybos partnere. Nors ES pagrindinė eksporto rinka Rusijos prekėms, ES bendrovės yra pagrindinės investuotojos Rusijoje.

Rusija yra viena iš svarbiausių šalių ekonominiame pasaulyje. Visu pirma dėl to, kad ji užima didžiule teritorija, bei yra apdovanota gausiais gamtiniais ištekliais. Nors jos gyventojų skaičius sumažėjo per pastaruosius dešimtmečius tačiau Rusija turi daugiausiai gyventojų Europoje ir yra 8 didžiausią šalis pasaulyje pagal gyventojų skaičių. Analizuojant Rusijos ekonominę padėtį prieš stojimą į Pasaulio Prekybos Organizacija galima teigti, kad šios šalies ekonominė padėtis nebuvo tokia beviltiška ir 18 metų trūkusios derybos užsitęsė taip ilgai ne tik dėl ekonominių, bet ir dėl politinių priežasčių. Tai gi 18 metų trūkusiame procese Rusija buvo ne kartą sustojusi ilgesniam ar trumpesniam laikui. Tačiau stojimo į PPO derybos iki 2007 m. vyko sklandžiai.

2004 m. Rusija baigė dvišales derybas su Europos Sąjunga ir Lietuva, o per sekančius metus analogiškas dvišales sutartis pasirašė ir su kitomis PPO narėmis : JAV, Japonija, Kinija, Australija ir Kanada. Šiuo laikotarpiu Rusija prisiėmė įsipareigojimus, kiek ir kokių prekių importo muitus mažins, kokius paslaugų sektorius atvers užsienio šalių paslaugų teikėjams ir investuotojams. Ir kaip pastebima 2004 m. ES derybose su Rusija susitarė ne vien tik dėl importo, bet dar dėl dujų, bei kitų žaliavų eksporto muitų. Be to susitarta juk Rusija laipsniškai didins šalies viduje pramoniniams vartotojams parduodamų dujų kainą ir turės garantuoti, kad kainą padengs gamybos, pelno ir būtiniausių investicijų išlaidas.

Tačiau 2008 m. prasidėjo karinis konfliktas tarp Rusijos ir Gruzijos, bei per Rusija ir pasaulį pradėjo ristis finansų krizė. Ji turėjo įtakos, kodėl Rusijai greita derybų pabaiga rūpėjo mažiau, o ir pasaulio politinė parama Rusijai susvyravo. Tačiau 2009 m. pradžioje Rusijos rinkos padėtis pradėjo gerėti, o vasaros pradžioje vykusiame ES ir Rusijos vadovų susirinkime buvo žadama, kad Rusija greitu laiku atsidurs prie PPO.

Tačiau visą pasaulį ir Europą nustebino Rusijos pareiškimas apie su Kazachstanu ir Baltarusija kuriamą Muitų sąjungos ir derybų dėl PPO narystės įšaldymą.

2010 m. vasarą prisiminė apie derybas dėl narystės PPO ir su užsispyrimu pradėjo paskutinį etapą. Tačiau iki tol Rusijos derybininkai grįžo į Ženevą ir Rusijos vyriausybė spėjo daug ką nuveikti šalies viduje.

  • Microsoft Word 272 KB
  • 2016 m.
  • 22 puslapiai (3970 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gerda
  • Rusijos kelias į pasaulio prekybos organizaciją
    10 - 4 balsai (-ų)
Rusijos kelias į pasaulio prekybos organizaciją. (2014 m. Kovo 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/rusijos-kelias-i-pasaulio-prekybos-organizacija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 18:17
×